واکنش ایران به تصویب قطعنامه وضعیت حقوق بشر در سوریه

شناسه خبر: NTc2MDc /

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد طی سخنانی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در هنگام بررسی قطعنامه عربستان در مورد وضعیت حقوق بشر در سوریه اظهار داشت: تصویب این قطعنامه ناعادلانه و سیاسی، در تعارض با اصول اساسی حقوق بین‌الملل قرار داشته و به بی اعتباری بیشتر سازمان ملل می‌انجامد.

تنکابن 24 به نقل از ایسنا، غلامحسین دهقانی ضمن اشاره به یکی از بندهای قطعنامه پیشنهادی عربستان که به سپاه پاسداران، نیروی قدس سپاه و حزب الله می‌پردازد گفت: دقیقا کسانی هدف قرار داده شده که درسوریه به مبارزه با داعش و جبهه النصره (جبهه فتح الشام) و ایادی آنها مشغول می باشند.
وی افزود: چنین متنی مرز بین تروریست ها و کسانی را که قهرمانانه با آنها مبارزه می‌کنند از میان می برد. دو نیروی ایرانی که در این قطعنامه به آنها اشاره شده بخشی از نیروهای نظامی مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند که براساس درخواست رسمی دولت سوریه و منحصرا جهت مشاوره در این کشور مستقر می باشند و در برابر تروریست ها در سوریه می جنگند.

دهقانی بند مذکور در این قطعنامه را یک نوع انتقام گیری از کسانی دانست که تاکنون موثرترین قوا در برابر تروریسم و ​​افراط گرایی خشونت آمیز بوده‌اند. نیرویی که اگر مبارزه قاطع آنها علیه تروریسم نبود، امروز بخش‌های بزرگتری از خاورمیانه تحت پرچم سیاه داعش قرار داشتند.

وی افزود: چه کسی می‌تواند باور کند که حامیان اصلی این قطعنامه به ویژه عربستان، نگران وضعیت حقوق بشر در سوریه هستند در حالی که طی یک سال ونیم گذشته به طرز وحشیانه ای مشغول ویران کردن یمن از طریق بمباران‌های هوایی اهداف غیرنظامی و مناطق مسکونی کشتار زنان و کودکان بوده‌اند و از قضا مدعی نیز هستند که برای این جنایات دعوت شده‌اند .

دهقانی گفت: نباید از مجمع عمومی و کمیته سوم در جهت اهداف سیاسی کشورهایی استفاده نمود که نگران از دست دادن کنترل استراتژیک خود در منطقه، از دست رفتن هزینه‌های میلیاردی برای پرورش تروریست‌ها درسوریه و کشورهای همسایه و در نهایت نگران هزاران نفر از شهروندان خویش هستند که به عنوان تروریست علیه مردم و دولت سوریه می جنگند. مطمئنا نه این قطعنامه و نه دلارهای اهدایی حامیان اصلی آن  نتیجه این بحران را رقم نخواهند زد. در نهایت مردم و دولت سوریه برتروریست‌ها و متحدان آنان فائق خواهند آمد  و نیروهایی را که در حال تلاش برای ارسال پیام‌های دلگرم کننده به نیروهای تروریستی خود در سوریه از طریق تصویب این قطعنامه پوچ هستند شکست خواهند داد.


نماینده کشورمان همچنین پس از تصویب این قطعنامه در کمیته سوم مجددا طی سخنانی اظهار داشت: جای تردید نیست که این قطعنامه بر خلاف اصول اساسی قوانین بین المللی و پاداش دادن به افراط گرایی خشونت آمیز وتروریسم وکسانی است که طی سالیان اخیر به گسترش ایدئولوژی‌های افراطی و تامین منابع مالی و تدارکات تروریست‌ها کمک نموده‌اند.


دهقانی گفت: جای تعجب است که برخی کشورهای غربی به ویژه انگلیس که دیگران را در خصوص حقوق بشر موعظه می‌کنند در کنار کسانی قرار گرفته‌اند که همواره منبع صدور عدم مدارا به سایر نقاط جهان به عنوان منبع اصلی افراط‌گرایی خشونت آمیز و تروریسم بوده‌اند فارغ از اینکه با شهروندان خود چگونه برخورد می‌نمایند. درعین حال بسیار مایه تاسف است که ضعف ساختاری سازمان ملل فرصت سوء استفاده از سیستم و تصویب چنین قطعنامه‌ای را می‌دهد.


سفیر و معاون نمایندگی کشورمان افزود: به کسانی که این قطعنامه را تدوین کرده و آنهایی که از طریق فشار به کمیته سوم آنها را یاری نموده‌اند، اطمینان می‌دهم که این اقدامات و مشابه آن ما را از مبارزه علیه افراط‌گرایی خشونت آمیز منصرف نخواهد کرد. ما مصمم به پاک کردن پیرامون خود از افراط‌گرایانی هستیم که سعی در ایجاد وحشت در همسایگی ما و صادرات آن به کل جهان دارند.

 انتهای پیام

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه