عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

جدایی حوزه و دانشگاه به جامعه اسلامی آسیب وارد می کند

شناسه خبر: NTk4NDA /

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جدایی حوزه و دانشگاه به جامعه اسلامی آسیب وارد می کند و مشکلات زیادی را به همراه دارد.

تنکابن 24 به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام حمید پارسانیا در میز گرد آسیب ها و راهکارها در همایش وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه معارف اسلامی قم، با بیان این مطلب افزود:در ابتدا باید تعریف جامعی از وحدت میان حوزه و دانشگاه داشته باشیم و چیستی آن را تعریف نمائیم ما از یک طرف حوزه را به نام جایگاه علوم اسلامی و دانشگاه را به عنوان جایگاه علوم پایه و کاربردی و انسانی و مجموعه ای از علوم می شناسیم.

وی تصریح کرد:البته بسیاری از علوم اسلامی پیرامون شریعت، کلام، فلسفه،فقه و اصول هم در حوزه و هم در دانشگاه تدریس می شود از طرفی هم برخی از رشته های علو انسانی هم در حوزه های علمیه تدریس می شود.

پارسانیا خاطرنشان کرد: همچنین حضور اساتید مشترک در حوزه و دانشگاه خود بیان گر مشترکاتی میان این دو نهاد است و ثابت می کند که مرز بندی میان علوم حوزه و دانشگاه با محوریت علوم اسلامی وجود ندارد.

وی اظهار کرد: برخی از دانشگاهها نیز در کنار حوزه شکل گرفته اند و به لحاظ ماهیت و ساختار مانند حوزه ها هستند که دانشگاه معارف اسلامی از این جمله است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد:البته ما بعید می دانیم که تنها مشترکات دروس میان حوزه و دانشگاه مصداق وحدت این دو نهاد است و دروس مشترک مولفه ای برای وحدت میان حوزه و دانشگاه به شمار برود.

وی تاکید کرد:باید شیوه های راهبردی در وحدت میان حوزه و دانشگاه به خوبی بررسی شود تا به چشم انداز مناسبی در این وحدت و انسجام دست پیدا کینم.

پارسانیا گفت: در بسیاری از کشورها ارتباط موثری میان مراکز دینی و دانشگاهی وجود دارد ما نیز باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که نظام دانشگاهی، مبانی دینی و هستی شناسی در حوزه ها را مورد بازخوانی و ارزیابی قرار دهد.

وی بیان کرد: ایران اسلامی باید با  فرهنگ توحیدی پیوند داشته باشد که در این میان حوزه ها نقش مهمی در ترویج مبانی دینی در دانشگاهها است چرا که جدایی حوزه و دانشگاه به جامعه اسلامی آسیب وارد می کند و مشکلات زیادی را به همراه دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:می توان در تلفیق فلسفه دین و ادبیات در هستی شناسی نیز به دستاوردهای خوبی رسید و در وحدت این دو نهاد نیز موفق شد.


انتهای پیام

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه