مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران از احیا 400 هکتار زمین در حوزه وقف در سال جاری خبر داد

شناسه خبر: NjEzMTQ /

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: احیا 400 هکتار زمین، ثبت 850 سند مالکیت، سنددار شدن 12 هزار رقبه به مساحت 9 هزار هکتار، کشف 18 موقوفه جدید به مساحت 300 هکتار ازجمله آمار ثبت‌شده در بخش وقف استان مازندران برای سال جاری است.

به گزارش تنکابن24، حجت‌الاسلام ستار علیزاده در آیین تودیع و معارفه رئیس جدید این اداره در شهرستان تنکابن اظهار کرد: بعضی انسان‌ها سراسر وجودشان برکت است و با داشتن سرمایه بهترین خدمات را برای مردم انجام می‌دهند. واقفین خیراندیشی که با تدابیر حکیمانه توانستند گاها نامشان را حتی 500 الی 600 سال ماندگار کنند.

 

ما در حوزه موقوفات به‌هیچ‌وجه کوتاه نمی‌آییم

وی افزود: برکات وقف مستمر است و می‌توان به نحوی مدیریت کرد که از عمر انسان، قلم و مالِ او مردم نیز بهره‌مند شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران آمار ثبت‌شده در بخش وقف استان برای سال جاری را این‌گونه اعلام کرد: احیا 400 هکتار زمین، ثبت 850 سند مالکیت، سنددار شدن 12 هزار رقبه به مساحت 9 هزار هکتار، کشف 18 موقوفه جدید به مساحت 300 هکتار و...

این مسئول احکام صادرشده را با کمک دادگستری و اداره ثبت‌اسناد میسر دانست و ضمن قدردانی از همکاری تمام مسئولان، خاطرنشان کرد: هنوز همه افراد از تمام ظرفیت‌های خود استفاده نکرده‌اند و انتظار می‌رود تا کمک‌های بیشتری در حوزه‌ی وقف انجام شود.

حجت‌الاسلام علیزاده مخالفت با وقف را مخالفت با حقوق بشر و کرامت انسانی عنوان کرد و گفت: اگر همراهی بیشتری با این مجموعه انجام شود قطعاً خبرهای خوش بیشتری نیز اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به میانگین وقف‌های جدید کل کشور، تصریح کرد: تا سال 88، 198 وقف جدید میانگین گرفته شد درحالی‌که در سال گذشته تنها در استان مازندران، 200 وقف جدید در حوزه‌های مختلف ثبت شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران، حوزه وقف را مظلوم دانست و یادآور شد: با وقف می‌توان به‌نظام، دولت و مردم کمک کرد و ما در حوزه موقوفات به‌هیچ‌وجه کوتاه نمی‌آییم و تسلیم محض واقفین هستیم.

 

اسناد موقوفات حوزه‌های علمیه‌ی ما، به صاحبان اصلی برگردانده شود

امام‌جمعه تنکابن نیز اساس و بنیان فرهنگ دینی جامعه را سه موضوع دانست و اظهار کرد: مسجد، امامزادگان و وقف، سه موضوعی است که اساس و بنیان فرهنگ دینی جامعه را شکل می‌دهد و هر سه این عناوین مدیریت آن در اختیار اداره اوقاف است و اگر این موارد با قوت حفظ و تقویت شوند، جامعه اسلامی در همه‌ی مباحث بیمه خواهد شد.

حجت‌الاسلام عبدالعلی پور اکبر ادامه داد: اگر مسجد با برنامه‌هایی که برای آن تعریف و تعیین‌شده، رونق پیدا کند، بهترین کار فرهنگی و دینی را می‌توان در آن انجام داد.

وی با انتقاد از بسته بودن مساجد بین‌راهی، گفت: اگر مساجد بین‌راهی در هر سه وقت از شبانه‌روز باز باشد، مسافران و توریست‌ها نیز می‌توانند از آن بهره ببرند.

امام‌جمعه تنکابن بقاء متبرکه را نیز به‌عنوان فضایی مناسب برای سازندگی معنوی معرفی کرد و افزود: اگر از این ظرفیت خوب استفاده شود، مردم از همه مواهب آن ازنظر فرهنگی، دینی، ملی، مذهبی، اجتماعی و سیاسی بهره‌مند خواهند شد.

این مسئول در توضیح عنوان سومی که در اختیار اوقاف است، تصریح کرد: وقف صدقه جاریه است و برای صاحب آن تا قیامت باقی می‌ماند اما بعضی از وقف‌هایی که به مالکیت اشخاص درآمده باید احیا شود.

حجت‌الاسلام پوراکبر سند بسیاری از موقوفات را دستکاری‌شده در زمان رضاخان قلدر اعلام کرد و گفت: بسیاری از موقوفات ازجمله حوزه‌های علمیه‌ی ما، سند آن در زمان رضاخان قلدر به نام اشخاص تغییر یافت و تقاضای ما این است که این اسناد به صاحبان اصلی آن برگردانده شوند.

وی در پایان از مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران و همچنین حجت‌الاسلام رسول علیخانی رئیس جدید این اداره در تنکابن خواست تا برای احیا این اسناد اقدامی اساسی انجام دهند.

 

در پایان از زحمات و تلاش‌های محمدابراهیم حاجی‌پور در طول مدت قریب به دو سال تقدیر شد و حجت‌الاسلام رسول علیخانی به‌عنوان رئیس جدید اداره اوقاف و امور خیریه تنکابن منصوب شد.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه