شهردار تهران در باغ کتاب مطرح کرد

هنرمندان به کمک مدیریت شهری بیایند

شناسه خبر: ODIwMDk /

شهردار تهران گفت:‌ انتظار داریم هنرمندان با ابزاری که در دست دارند، ما را در دست‌یابی به محیطی پر از آسایش و آرامش برای شهروندان کمک کنند.

تنکابن24 به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، محمد علی نجفی طی سخنانی در نشست با اصحاب فرهنگ و هنر که در محل باغ کتاب تهران برگزار شد، اظهار داشت: تهران ما علی‌رغم همه جذابیت‌ها، زیبایی‌ها و همه ظرفیت‌های قابل توجه خود، با مشکلات و چالش‌های بزرگی نیز روبرو است. همچنان که نارسایی‌ها و کمبودهای شهر  را خود شهروندان لمس می‌کنند، از این رو نیازی به اشاره به آنها نیست.

وی با بیان اینکه «تهران از جهات مختلفی دچار بی‌قوارگی و بدقوارگی شده است»، عنوان کرد: از جهت معماری و منظر شهری، اجتماعی، فرهنگی و ... نوعی دل زدگی و واخوردگی بر روابط شهر و شهروندان حاکم شده است و جسم و جان شهر ما رنجور است، در کنار آن  به شخصیت و ماهیت شهر نیز لطمه خورده است.

نجفی یادآور شد: ما باید در کالبد تهران روح تازه ای بدمیم و این روح و روحیه باید در قالب پدیده های فرهنگی، هنری و اجتماعی به شهر دمیده شود. نگرش ها و رویکردهای گذشته این امر را نمی توانند، میسر کنند بلکه باید سیاست ها و روش های پیشین که توان حل مسایل امروز تهران به صورت بنیادین و پایدار را ندارند، کنار بگذاریم و به صورت جدی و عمیقی به رویکردها و سیاست های جدیدی بیاندیشیم.

درخواست از هنرمندان برای کمک به مدیریت شهری برای حل چالش‌ها و مشکلات 

وی خاطر نشان کرد: پیش نیاز این تغییر شکل گیری ایده های نو است؛ چراکه برای مواجه با چالش ها به ایده های جدیدی نیاز داریم که از منظری تازه و چشمی دیگر، شهر، شهروندان و روابط بین آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. امروز باید چشم ها را شست و در اینجا است که نقش فرهنگ و هنر اهمیت پیدا می کند. 

شهردار تهران ضمن درخواست از هنرمندان برای کمک به مدیریت شهری برای حل چالش ها و مشکلات، عنوان کرد: ما باید احساسات جامعه شهری را به درستی درک کنیم، همچنان که تجربه چهل سال اخیر کشور نشان می دهد بی توجهی به این احساسات چه زیان هایی به بار آورده و فاصله های وحشتناکی بین مردم و مسئولان ایجاد کرده است. 

نجفی تصریح کرد: باید جامعه و شهر را در حرکت به عقلانیت و اخلاق گرایی اجتماعی کمک کنیم. در این میان رهبری احساسات جامعه شهری تا حدود زیادی در دست هنرمندان، اهل فرهنگ و رسانه است.

وی فرهنگ و هنر را حیاتی ترین و ضروری ترین شاخص زندگی شهری دانست و گفت: این شاخص باید شهر و شهروندان را از عنصر امید، مشارکت و شکوفایی برخوردار سازد. انتظار داریم هنرمندان با ابزاری که در دست دارند، ما را در دست‌یابی به محیطی پر از آسایش و آرامش برای شهروندان کمک کنند.

شهردار تهران با اشاره به رویکردهای پیش روی شهرداری تهران در حوزه اجتماعی و فرهنگی، گفت: ما به مجموعه ای از رویکرد ها و برنامه های جدید اندیشیده ایم و امیدواریم با کمک صاحب نظران و اهل فن آنها را تدوین و اجرا کنیم. یکی از این رویکرد ها آن است که در اکثر فعالیت های شهری ما تسهیل گر هستیم و نه تصدی گر؛ از این رو باید عرضه آنچه را که در این عرصه فرهنگ و هنر تحقق می یابد و در دل جامعه تولید می شود را تسهیل کنیم. همین طور باید به ساخت و تحقق آنها کمک کنیم اما خودمان را خالق هنر یا معمار فرهنگی نمی دانیم.

نجفی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران فیلم و تئاتر نخواهند ساخت ولی وظیفه خود می داند از ساخت و نمایش آنها حمایت کند، ادامه داد: در گذشته شهرداری بیش از حد مراسم محور و مناسک محور بود و به کارایی و اثر بخشی فعالیت ها کمتر توجه داشته است اما از این به بعد پرداختن به محتوا و کیفیت فعالیت ها در ابعاد فیزیکی، اجتماعی، فرهنگی و هنری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. البته این اقدام در مقایسه با فعالیت های کمی و صرف برگزاری مراسم ها دشوار است.

به گفته شهردار تهران باید از این پوسته سختی که تهران را فرا گرفته است، عبور کنیم و در عمق جان شهر و شهروندان انتظار یک تحول و تولد جدید را داشته باشیم. 

وی به چالش های موجود در شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: علی رغم همه مشکلات مالی که در دو ماه و نیم اخیر درباره آن صحبت کردیم، علی رغم همه مشکلات اقتصادی که شهر و شهروندان را تحت فشار قرار داده است، علی رغم همه مشکلات سیاسی که در دو ماه گذشته بعضا به اجمال به آنها اشاره کردم و علی رغم همه مشکلات امنیتی که به آنها اشاره نکردم، امیدوارم با پشتیبانی شهروندان و حمایت و همفکری جوامع فرهنگی هنری و موسیقیایی شهر بتوانیم این مهم را انجام دهیم و شهری در خور انسان امروز و تهرانی امروز بسازیم.

نجفی ضمن تقدیر و تشکر از نقطه نظرات مطرح شده از سوی هنرمندان، عنوان کرد: بنده با همه پیشنهاد ای مطرح شده، موافق هستم و امیدوارم در زمان معقولی بتوانیم همه آنها را اجرایی و عملیاتی کنیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از حضور پر شور هنرمندان در این مراسم تصریح کرد: قرار بود این نشست در هفته کتاب برگزار شود، اما به دلیل وقوع حادثه زلزله با تاخیر انجام شد. با وجود همین تاخیر وارد ماه ربیع الاول، بهار ماه ها و ماه شور و نشاط و شادی در جامعه اسلامی شدیم. همچنین حسن دیگر نیز آن بود که این مراسم با آغاز رسمی کار دکتر صالحی امیری در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران مصادف شد. 

وی با اشاره به حضور صالحی امیری در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، تصریح کرد: امیدوار هستیم ایشان در ادامه خدمات و موفقیت‌ هایی که در بخش های مختلف مدیریتی کشور داشتند، در این مسئولیت جدید نیز بتوانند منشا خیر و برکت برای شهر تهران و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تهران باشند.

نجفی همچنین ضمن ابراز همدردی با مصیب دیدگان حادثه زلزله غرب کشور، عنوان کرد: متاثر هستیم که عده ای از هموطنان عزیز ما در غم از دست دادن خانه و کاشانه خود و از آن مهم تر در غم از دست دادن تعدادی از عزیزان خود داغدار و غمگین هستند. اما این سنت الهی است و زندگی باید استمرار داشته باشد. ما هم ضمن همدردی و انجام برخی همکاری ها و کمک ها نسبت به هموطنان خودمان، برای کسانی که جان خود را از دست دادند آمرزش و برای بازماندگان آرامش درخواست داریم.

شهردار تهران در پایان خاطر نشان کرد: خوشحال هستم شهرداری تهران در حد توان و به سهم و نوبه خودش توانست در برابر مقابله با آثار زیان بار این پدیده سهمی داشته باشد. همچنین از اعضای شورای شهر نیز تشکر می کنم که با مصوبه امروز، از نظر تصویب بودجه، در کنار شهرداری تهران نقشی را عهده دار شدند.

* صالحی امیری: ریشه مشکلات تهران فرهنگی است

سیدرضا صالحی امیری در نشست شهردار تهران با اصحاب فرهنگ و هنر اظهار داشت:‌ گفت‌وگو مسیرهای سخت را برای ما هموار می‌کند و موجب می‌شود که درک مشترکی داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما با جهانیان گفت‌وگو می‌کنیم ولی با خودمان گفت‌وگو نمی‌کنیم بنابراین برای رسیدن به اشتراک فرهنگی و اجتماعی نیاز به گفت‌وگو داریم و این آغاز یک راه است.

صالحی‌امیری با اشاره به اینکه تهران بزرگ نماد یک کشور است، گفت: شهر تهران هم جسم دارد و هم روح و نمی‌توان این شهر را با انبوهی از خودروها و ساختمان‌ها و صنایع توصیف کنیم، روح این شهر فرهنگ است و تهران نیازمند دمیدن روح جدید است که از آن به نام فرهنگ و هنر نام می‌بریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: روح فرهنگ یعنی اعتماد، مشارکت و عدالت اجتماعی است.

وی ادامه داد: ما برای اینکه  جامعه نرمی داشته باشیم باید فرهنگ و هنر را در شهر نهادینه کنیم. فضای آلوده فرهنگی اجتماعی به مراتب سخت‌تر از تنفس در هوای آلوده است.

صالحی‌امیری بیان داشت: مسئله حاشیه‌نشینی، طلاق، ایدز و ده‌ها مسئله دیگر روح این شهر را آزرده کرده است. ترکیبی که در شهر تهران می‌بینید که برگرفته از مدیران جدید شهری است تصویری فرهنگی به شهروندان ارائه می‌دهد که آینده تهران را اخلاق فرهنگی و اجتماعی خواهید دید.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ما امروز به بزرگان فرهنگ و هنر نیازمندیم، گفت: ما برای درک مشترک از مطالبات مردمی به شما نیازمندیم و از این منظر شما را به عنوان حلقه‌های اجتماعی می‌بینیم که ما را یاری کنید روح و اخلاق و فرهنگ و هنر در این شهر دمیده شود.

وی بیان داشت: ما نیاز داریم به انسان‌هایی که چهره شهر را لطیف و نرم به تصویر بکشند و ما باور داریم که تهران نیازمند یک بازنگری و خوانش مجدد است.

صالحی امیری با اشاره به اینکه این شهر به امید و نشاط نیازمند است،‌ گفت: کسانی که تلاش می‌کنند شهر از نشاط خارج شود بدانند که به جامعه خیانت کرده‌اند.

وی افزود: جامعه نیاز به نشاط اجتماعی دارد و باید بسترهای نشاط را ایجاد کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران بیان داشت‌:‌ اگر نپذیریم که فرزندان ما با ابزارهای هنری و فرهنگی تخلیه شوند باید بپذیریم در زیرزمین‌های شهر و با آسیب‌های اجتماعی همراه شوند.

وی گفت:‌امروز نشاط اجتماعی به منظور فراق اجتماعی نیست و باید اعتماد اجتماعی تقویت شود و به مشارکت اجتماعی افزوده شود.

صالحی‌امیری بیان داشت: در انتخابات اخیر شوراها مردم نشان دادند و این پیام را دادند که باید در شهر تغییر و تحولات لازم صورت بگیرد و از این شورا و شهرداری تغییر را مطالبه می‌کنند، تغییری که مردم انتظار دارند تغییرات بنیادین از جنس اخلاقی و انسانی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با تأکید بر اینکه ریشه مشکلات تهران فرهنگی و اجتماعی است،‌گفت: ما باید به سمت توسعه مشارکت‌های فرهنگی و بهبود وضعیت فرهنگی و جامعه سلامت‌محور در حرکت باشیم.

انتهای پیام/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه