جزئیات اقدام عربستان سعودی در تحریم «اتحادیه جهانی علمای مسلمان»

شناسه خبر: ODIyMDA /

کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین در ادامه تنش با قطر، اتحادیه جهانی علمای مسلمان و شورای اسلامی جهانی را در لیست سیاه تروریستی قرار دادند.

تنکابن24 به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کشورهای تحریم کننده قطر در اقدامی، اتحادیه جهانی علمای مسلمان را در لیست سیاه قرار داد.

عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای مشترک، اعلام کردند که در راستای آنچه که آن‌ها اتخاذ اقدامات علیه تروریسم و خشکاندن منابع مالی آن می‌دادند، اتحادیه جهانی علمای مسلمان و شورای جهانی اسلامی را به همراه 11 شخص دیگر در لیست تروریست قرار داده‌اند.

خبرگزاری رسمی عربستان، (واس) گزارش داد، این دو مؤسسه تروریستی بوده و با سوء استفاده از گفتمان اسلامی و استفاده از آن به منظور تسهیل در فعالیت‌های تروریستی مختلف، در راستای ترویج تروریسم فعالیت می‌کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است، این 11 نفر برای انجام فعالیت‌های تروریستی در سطوح مختلفی به صورت مستقیم تحت حمایت قطر بوده‌اند. 4

کشور تحریم کننده قطر، دوحه را به حمایت از این افراد متهم و تأکید کرده‌اند که قطر ویزای سفر در اختیار آن‌ها گذاشته و برای این که بتواند فعالیت‌های این افراد را را تسهیل کند، آن‌ها را در مؤسسات قطری خیریه به کار گماشته است.

اتحادیه جهانی علمای مسلمان در سال 2004 به ریاست یوسف القرضاوی و با مشارکت برخی از علمای شیعه و سنی تشکیل شد. القرضاوی به دلیل گرایش به اخوان المسلمین مصر از این کشور تبعید شده و هم‌اکنون در قطر به سر می‌برد.

روابط 4 کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین به دنبال پخش سخنان منسوب به تمیم بن حمد، امیر قطر از تلویزیون و خبرگزاری این کشور که در حمایت از ایران و انتقاد از عربستان بود، متشنج شد.

به دنبال این اظهارات، 4 کشور مذکور روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و دوحه را به حمایت از تروریسم و حمایت مالی از گروه‌های افراطی و تروریستی متهم کردند.

قطر با رد این اتهامات، تأکید کرده است که اقدامات این کشورها با هدف ضربه زدن به استقلال سیاسی صورت می‌گیرد؛ چرا که دوحه دنبال رو سیاست‌های ریاض نیست.

انتهای پیام/.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه