با انتقاد از سکوت «دیدبان حقوق بشر» هنگام حمله داعش به عراق

العبادی: عراق برای پاکسازی مرز با سوریه طرح کاملی دارد

شناسه خبر: ODM0NzU /

نخست وزیر عراق ضمن انتقاد از استانداردهای دوگانه سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر تأکید کرد که این کشور برای تأمین امنیت مرزهای خود طرح کاملی در اختیار دارد.

تنکابن24 به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حیدر العبادی نخست وزیر عراق امروز چهارشنبه در یک نشست خبری از مناطق مرزی این کشور که گروه تروریستی داعش از داخل خاک سوریه بر آن تسلط دارد، ابراز نگرانی کرد.

العبادی گفت که عراق برای تأمین امنیت مرزهای مشترک خود با سوریه و پاکسازی منطقه «وادی حوران» طرح کاملی در نظر دارد؛ منطقه‌ای که در شمال و جنوب جاده بین‌المللی بین «امان» (پایتخت اردن) و بغداد واقع شده است.

روزنامه الغد اردن به نقل از نخست وزیر عراق گزارش داد که این کشور قدرت نظامی زیادی در اختیار دارد که با قدرت کشورهای منطقه یارای رقابت دارد.

وی همچنین حضور نیروهای آمریکایی در خارج از اردوگاههای آموزشی نیروهای عراقی را تکذیب کرد.

العبادی ادامه داد: «دولتهایی که از سال 2003 در عراق بر سر کار آمدند، بسیار امتیاز دادند و هیئتهایی به کشورها فرستادند تا روابط خود را بهبود بخشند و سفارت خود را در بغداد باز کنند، ولی به نتیجه نرسیدند، اما عراق امروز قوی شده است و جهان به آن روی آورده است و [کشورها] خواهان گشایش سفارت در بغداد هستند».

نخست وزیر در خصوص مبارزه با فساد در این کشور گفت: «امروز تلاش ما بر مبارزه با تروریسم متمرکز است و آن را ادامه خواهمی داد. این را هم میدانم که شهروندان برای شناخت افراد فاسد عجله دارند... اما برخی از فراکسیونهای سیاسی، انتظار را بالا میبرند و در واقع قصد دارند تلاشهای ما به شکست منتهی شود».

وی در پاسخ به گزارش سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر درباره محاکمه برخی از افراد بازداشتی اظهار داشت: «دولت عراق، افراد متهم را محاکمه نمیکند، بلکه این مسئله مربوط به دادگستری است... دلیلی ندارد که بخواهیم بر کارهای کسانی سرپوش بگذاریم که حقوق بشر را نقض کرده‌اند. دوست داشتم که صدای این سازمان زمانی بالا می‌رفت که داعش عراق را درنوردیده بود».

العبادی در پایان درباره انتخابات پارلمانی آتی خاطر نشان کرد که هیئت دولت به تغییر زمان انتخابات رأی داد و قرار شد در مقایسه با موعد قبلی، سه روز زودتر برگزار شود.

انتهای پیام/ص

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه