شانگهای و یونسکو تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کنند

شناسه خبر: ODM0OTI /

سازمان همکاری شانگهای درصدد امضای یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفاظت بناهای تاریخی واقع در قلمرو کشورهای عضو این سازمان با یونسکو می‌باشد.

تنکابن24 به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «رشید عالم اف» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای در جلسه شورای علمی فرهنگستان شرق دور روسیه گفت: این سازمان در حال آماده کردن امضای یادداشت تفاهم همکاری با یونسکو در زمینه حفاظت از بناهای تاریخی است.

عالم اف با بیان اینکه مشخص شد که حدود 15 درصد مجموع اشیاء میراث فرهنگی جهان در قلمرو کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای قرار دارند، افزود: در حال حاضر ما درصدد آماده کردن یک یادداشت تفاهم همکاری با یونسکو هستیم و امیدوارم که سال آینده بتوانیم این سند را به امضا رسانیم.

وی ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ سازمان همکاری شانگهای است که این سازمان مسیر همکاری خود با یونسکو در حوزه آموزش، فرهنگ و علم را معین می‌کند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شده است.

در تاریخ 19 تیر ماه سال 1394 برابر با 10 ژوئیه سال 2015 میلادی هندوستان و پاکستان نیز عضو سازمان همکاری شانگهای شدند.

اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج نیز از تاریخ 19 تیر ماه سال 1394 برابر با 10 ژوئیه سال 2015 میلادی به صف ترکیه و سریلانکا پیوستند و شریک گفت‌وگو با این سازمان شدند.

از تاریخ 11 ژوئیه سال 2015 میلادی برابر با 20 تیر ماه سال 1394 ریاست سازمان همکاری شانگهای به ازبکستان منتقل شد.

انتهای پیام/.  

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه