سفیر ازبکستان در قرقیزستان:

همکاری کنونی بین «بیشکک» و «تاشکند» در دهه اخیر بی نظیر است

شناسه خبر: ODM1MDA /

سفیر ازبکستان در بیشکک همکاری بین این کشور با قرقیزستان را در دهه اخیر بی‌نظیر عنوان کرد و از ادامه این روند برای سال‌های آتی خبر داد.

تنکابن24 به نقل از 

 خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «کامل رشیداف» سفیر ازبکستان در بیشکک از افزایش همکارهای بین ازبکستان و قرقیزستان در مدت اخیر خبر داد.

وی با اشاره به همکاری بین قرقیزستان و ازبکستان در 11 ماه اخیر، اظهار داشت:  در طی این مدت تعداد زیادی نشست سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و انسان دوستی برگزار شد که در دهه اخیر برگزاری چنین نشست های بی سابقه  است.

سفیر ازبکستان در بیشکک ادامه داشت: این شاخص‌ها از توجه بالای مقامات دولتی تاشکند به مسائل توسعه تمام جانبه روابط با نزدیک‌ترین همسایگان یعنی کشورهای آسیای مرکزی از جمله با قرقیزستان خبر می‌دهد.

رشیداف در این باره تأکید داشت: در نتیجه سفرهای متقابل رؤسای جمهوری ازبکستان و قرقیزستان، روابط بین کشورهای وارد سطح همکاری راهبردی شدند. بیش از 30 سند همکاری دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، بین پارلمانی، مرزی، اقتصادی، تجاری، حمل و نقلی، ارتباطی، آبی، انرژی و دیگر به امضا رسیده است

وی با اشاره به قراردادهای امضا شده، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، قراردادهای صادراتی و وارداتی با ارزش بیش از 200 میلیون دلار انعقاد شدند. همچنین طرفین بر سر تأسیس کارخانه‌ مشترک در خاک دو کشور به توافق رسیدند.

مقام ازبکی با اشاره به اهمیت تحقق عملی طرح مشترک اقدامات تعمیق و توسعه بعدی همکاری بین مناطق مرزی قرقیزستان و ازبکستان برای سال‌های 2017-2019، تصریح کرد: طرف ازبکی در طی دیدار نخست وزیران دو کشور در تاشکند که در اوایل نوامبر سال جاری برگزار شد پیشنهاد برگزاری نخستین جلسه شورای استانداران مرزی ازبکستان و نمایندگان مختار دولت قرقیزستان در مناطق مرزی این کشور تحت نظر نخست وزیران دو کشور را خواستار شد.

رشیداف در ادامه با اشاره به همکاری ازبکستان، قرقیزستان و چین برای تحقق سریع راه آهن مسیر «چین-قرقیزستان-ازبکستان»: بیان داشت: این مسیر به کشورهای شرکت کننده این پروژه درآمد زیادی ارائه می‌کند.

وی همچنین به توسعه روابط گردشگری بین قرقیزستان و ازبکستان اشاره کرد و افزود: نهادهای مرتبط دو کشور از افزایش بازدید گردشگران گزارش های را عنوان کرده اند.

این مقام دیپلمات ازبکستان اظهار داشت: امسال بیش از 100 قرارداد در حوزه گردشگری انعقاد شدند و مسیر هواپیمایی «تاشکند-ایسیک-کول - تاشکند» راه اندازی شد، فرایندهای عبور مرزهای مشترک تسهیل شده و قانون مهاجرتی تکمیل شده است.  

انتهای پیام/.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه