یونیسف: بیش از 5 میلیون کودک و نوجوان در سوریه به کمک‌ نیاز دارند

شناسه خبر: ODM1MDk /

صندوق کودکان ملل متحد با اشاره به شرایط وخیم حاکم بر سوریه ناشی از جنگ، در زمینه وضعیت اسف‌بار کودکان و نوجوانان این کشور هشدار داد.

تنکابن24 به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) درباره وقوع زمستان فاجعه‌بار در سوریه هشدار داد.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، در شمال سوریه دمای هوا به شدت افت داشته است و صدها هزار کودک نیازمند سرپناه و لباس گرم هستند و این در شرایطی است که زیرساخت‌ها به طور کامل نابود شده است.

یونیسف اعلام کرد که کودکان و نوجوانان به شدت از پیامدهای جنگ سوریه آسیب دیده‌اند. بیش از 5 میلیون کودک و نوجوان در نقاط جنگ‌زده به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند و این در شرایطی است که در نیمه اول سال جاری بیش از 300 کودک کشته شده‌اند و  افزون بر 200 خردسال هم زخمی شده‌اند. «گیرت کاپلائر» مدیر منطقه‌ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا در این مورد گفت: «جنگ سوریه موضوعی ورای همه اینهاست و میزان آسیبی که به افراد وارد شده، غیرقابل تصور است.»

سازمان ملل اعلام کرده است که در سال قبل حدود 2 هزار و 500 مورد از نقض حقوق‌بشر علیه  خردسالان ثبت شده است و یونیسف هم اعلام کرد که در سال 2016  خشن‌ترین سال برای کودکان در مناطق جنگی بود. کودکان علاوه بر اینکه کشته شدند، بدنشان مثله شد و یا اینکه از آنها به عنوان سرباز هم استفاده شد.

«کریستین اشنایدر» مدیر یونیسف در آلمان گفت: «هر کودکی که من دیدم، داستانی دردناک از مرگ، آوارگی و یا از دست دادن تجربه کرده بود.» وی که نوامبر گذشته به سوریه سفر کرده است، شاهد برخی جریانات بوده است و می‌گوید که در حلب شاهد تصویری آخرالزمانی بوده است.» علاوه بر اینها خطر رفتن افراد بر روی مین هم وجود دارد. اشنایدر گفت: «کودکانی که در خرابه‌های بازی می‌کنند را خطر مرگ تهدید می‌کند.» و به همین دلیل امکان بازگشت کودکان آواره به محل قبلی زندگیشان وجود ندارد.

یونیسف اعلام کرده است که  جنگ سوریه، بدترین وضعیت فرار و بحران را به جای گذاشته است به طوری که حدود 6 میلیون سوری در قالب پناهجو به کشورهای دیگر رفته‌اند و 5 میلیون دیگر هم به کشورهای همسایه گریخته‌اند. 1 میلیون و 75 هزار کودک امکان مدرسه رفتن ندارند و بنابر اعلام یونسیف، بیش از نیمی از مردم این کشور نیازمند کمک‌های فوری هستند. 69 درصد از سوریه‌ایها در فقر مطلق زندگی می‌کنند و با روزی کمتر از 2 دلار روزگار می‌گذرانند. میزان بیکاری هم در این منطقه نگران کننده است  به طوری که در میان جوانان زیر 25 ساله، سه‌چهارم افراد بیکار هستند.

در آلمان احزاب دموکرات‌مسیحی و سوسیال‌مسیحی در زمینه امکان بازگرداندن پناهجویان به سوریه در حال بحث هستند و «یواخیم هرمان» رئیس امور داخلی ایالت بایرن هم خواستار بررسی امکان باز گرداندن پناهجویان شده است که با مخالفت سیاستمداران حزب دموکرات‌مسیحی مواجه شده است.

انتهای‌پیام/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه