واکاوی دلیل هشدار رهبر انقلاب نسبت به فساد/ تأملی در مصائب دولت رانتی

شناسه خبر: OTExMDg /

هشدار به موقع مقام معظم رهبری در حالی صورت گرفته که بیم گسترش فساد وجود دارد و سیاست‌های غلط دولت‌ها، این رشد را تسهیل کرده است، از این رو به فرمایش ایشان باید با کسانی که منتفع از فساد هستند برخورد شود.

تنکابن24 به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، هفته گذشته بود که مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، مبارزه با فساد اقتصادی را یک اولویت نام نهاده و با تشبیه آن به «به اژدهای هفت سر» خواستار برخورد جدی دولت با پدیده فساد و کوتاه کردن دست ذی‌نفعان فساد از اقتصاد شدند.

هشدار به موقع ایشان در حقیقت در حالی صورت گرفته که فساد در بالادست و پایین‌دست در حال گسترش بوده و سیاست‌های غلط دولت‌ها، این رشد را تسهیل کرده است. از این رو به فرمایش ایشان باید با کسانی که منتفع از فساد هستند برخورد شود.

*فساد به مثابه سدی برابر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

از دیگر سو، فساد یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است و این عامل، خود به تنهایی مانع اصلی «مردمی شدن» اقتصاد و سهیم شدن آن‌ها در چرخه اقتصادی، به جای تصدی‌گری ناکارآمد دولتی است. به همین سبب مبارزه با فساد در طی سال‌های اخیر، به عنوان یک ضرورت از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده و به نوعی، عدم توجه به آن مسیر اقتصاد مقاومتی را منحرف خواهد کرد.

فساد در ادبیات اقتصادی و در نظام بین‌المللی تعریف مشخصی داشته که قابل اتکاترین آن از سوی سازمان بین‌المللی شفافیت و به این شرح ارائه شده است: فساد یعنی سوءاستفاده از قدرت عمومی برای کسب منفعت خصوصی.

بر اساس این تعریف، مصادیق زیادی از فساد را می‌توان نام برد که البته عمده آن‌ها از دو روش انحصار و رشوه رشد پیدا کرده‌اند، فساد اگرچه در کشور هنوز به مرحله حساس و نگران‌کننده «فساد سیستماتیک» نرسیده است اما بی‌توجهی به آن نیز می‌تواند موجب غفلت از نتایج ناگوار آن و بی ثباتی در اقتصاد شود.

به طور کلی می‌توان دلایل بروز فساد در اقتصاد کشور را در چند سرفصل خلاصه کرد که از دید کارشناسان، مهم‌ترین آن توزیع غیر بهینه امتیازات اقتصادی از سوی دولت و در قالب رانت است.

*اقتصاد در خدمت سیاست

تعارض منافع سیاست و اقتصاد همیشه یکی از مهم‌ترین مباحث اقتصاد سیاسی بوده و از دید صاحب‌نظران، به منظور رسیدن به توسعه اقتصادی همیشه باید موازنه‌ای بین این دو کفه ترازو برقرار کرد؛ چرا که در صورت سنگینی منافع سیاسی به اقتصادی، اقتصاد از کارایی افتاده و رانت و فساد بر محیط کشور حاکم می‌شود و در حالت عکس آن نیز، نارضایتی عمومی موجب ایجاد بی ثباتی برای نظام سیاسی کشور می‌شود.

در کشور ما البته این موازنه از زمان تشکیل رسمی و قانونی دولت در ایران، تاکنون به سمت سیاست بوده و در این پنج دهه، دولت‌ها سعی کرده‌اند با سیاست‌های پوپولیستی و توزیع منابع بین نسلی در قالب هزینه‌های جاری و متورم سازی دولت، رضایت نسبی مردم از عملکرد خود را افزایش دهند.

*تعامل فسادزای دولت و بخش‌های اقتصادی

اساساً طراحی نظام اقتصادی کشور و نحوه تعامل دولت با نهادهای اقتصادی و مدنی به گونه‌ای انجام شده که اقتصاد در کشور ما در خدمت سیاست عمل کند و برای مثال آن نیز نظام یارانه‌ای کشور در حوزه‌های انرژی، آب، ارز و امتیازدهی ویژه اقتصاد برای اهداف سیاسی را می‌توان نام برد.

دولت‌ها با سرپوش گذاشتن بر اصل و ریشه مشکلات اقتصادی، همیشه سعی در رفع معلول‌ها و پاک کردن صورت مسأله داشته‌اند و همین رویکرد باعث شده تا با به کارگیری مسکن‌های کوتاه مدت و اجرای سیاست‌های عام‌گرایانه، منافع اقتصادی را فدای منافع سیاسی کنند.

نتیجه چنین دیدگاهی، به وجود آمدن دولت «رانتیر» که ویژگی اصلی آن هدر دادن منابع بین نسلی برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات ریشه‌ای و بزرگ شدن روز به روز حجم و ناکارآمدی آن است، فضای کلی اقتصاد نیز با به وجود آمدن چنین دولتی، فضایی رانتی و فاسد شده و انجام هر عمل اقتصادی در آن منوط به تن دادن به فساد است.

این اتفاقات در حالی رخ داده که سال‌ها است که کوچک سازی دولت و لزوم خروج از تصدی‌گری در قالب سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و همچنین صحبت‌های اقتصادی ایشان مورد تاکید قرار گرفته و ایشان کاهش حجم دولت‌ها و کاهش وابستگی به نفت را به عنوان دو اصل، مطرح فرموده‌اند.

*مصائب دولت رانتی

ورود دولت به حوزه اقتصاد و گسترش حجم آن علاوه به اثر مستقیمی که بر گسترش فساد دارد؛ به طور غیرمستقیم نیز با ایجاد اثر جانشینی و بیرون کردن بخش خصوصی از صحنه رقابت، انحصار برخی گروه‌های خاص در سطح اقتصاد را گسترده‌تر می‌کند.

دولت رانتی با افزایش تصدی خود در اقتصاد، نظام همه بازارها را بر هم می‌زند و به سرمایه‌گذاران، نشانی غلط سرمایه‌گذاری می‌دهد.

دولتی را تصور کنید که به کشاورز بذر و کود یارانه‌ای می‌دهد اما فارغ از منطقه جغرافیایی و ویژگی‌های آب و خاک، وی را مجبور می‌کند که فقط گندم بکارد؛ علاوه بر این قیمت گندم را نیز خود معین می‌کند و در پرداخت مبلغ آن نیز به تعهدات خود پایبند نیست؛ طبیعتاً نتیجه چنین سیاستی، هدر رفتن منابع مالی، ضرر کشاورز، به هم خوردن عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی، کاهش منابع آبی و ایجاد فساد برای واسطه‌های محصولات کشاورزی است.

این وضعیت در سایر بخش‌های اقتصادی نیز قابل مشاهده است و دست‌کاری دولت در اغلب حوزه‌ها باعث به هم خوردن ثبات اقتصاد و بروز فساد شده است که دقیقا مقابل اصل 44 قانون اساسی و تاکیدات مقام معظم رهبری در اسناد بالادستی است.

*لزوم باز پس گیری رانت‌های بی مورد اقتصادی

چندی پیش علی سرزعیم در همایش توسعه پایدار شهری اصفهان با انتقاد از توزیع رانت‌های بی مورد از سوی دولت و افزایش ناکارآمدی ساختاری در اقتصاد کشور گفت: روشی که دولت در چند دهه اخیر استفاده کرد ایجاد رانت اقتصادی به جای اعطای امتیازات سیاسی است و در این شیوه دولت دست به آینده فروشی می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: شواهد نشان می‌دهد دیگر نمی‌توانیم این روش را ادامه دهیم؛ چون قیمت نفت قابلیت افزایش ندارد و محیط زیست نیز ظرفیت آلودگی بیشتر را ندارد.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: زیرساخت‌ها توسعه پیدا نمی‌کند و زیرساخت‌های قبلی نیز مستهلک می‌شوند و دولت نیز چون منابعی ندارد مجبور به چاپ پول می‌شود که نتیجه آن تورم است.

سرزعیم در بیان راه حل این معضل تصریح کرد: راه حل این است که دولت امتیازات سیاسی بدهد و امتیازات غلط اقتصادی را پس بگیرد.

*دولت تسهیل‌گر فساد نباشد

مصطفی رناسی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری در مورد فساد اقتصادی اظهار کرد: فساد مصادیق فراوانی در اقتصاد کشور دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به قاچاق کالا، فساد ادارات و سازمان‌های دولتی اشاره کرد و فساد یعنی دولت.

وی در ادامه افزود: اگر دولتی‌ها فاسد نباشند؛ فسادی اتفاق نمی‌افتد و مبارزه با فساد از یک نقطه شروع شده و بدون استثنا به جلو بیاید.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: اگر دور یک نقطه دایره بکشیم و آن را مستثنا کنیم، فساد مجدداً از همان نقطه شیوع پیدا کرده و کل سیستم را فرا می‌گیرد.

*فساد در بدنه ادارات

رئیس کمیسیون سیاست‌گذاری و پایش اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان اعلام داشت: متأسفانه هرگاه که خواسته‌اند اقدامی عملی در این رابطه انجام دهند؛ استثنایی قائل شده‌اند و به همین دلیل کارها بی‌نتیجه باقی مانده است.

این فعال اقتصادی اذعان کرد: فساد در بدنه دولت است و بخش خصوصی فسادی ندارد و اگر مجبور نشود و تحت فشار نباشد؛ رشوه نمی‌دهد.

رناسی گفت: دولتی‌ها با اعمال زور از بخش خصوصی درخواست رشوه می‌کنند و برخی اوقات بخش خصوصی برای گرفتن حق خود نیز مجبور به پرداخت رشوه است.

*برای جلوگیری از فساد سیاه باید هوشیار بود

در وضعیتی که در کشوری، هر دو نوع فساد بالادست و پایین‌دست متداول شود؛ خطر سقوط به پرتگاه «فساد سیستماتیک» بروز می‌کند که نجات آن به آسانی و به سرعت امکان‌پذیر نیست.

در این هنگام، فساد به یک امر متداول در اذهان مردم تبدیل‌ شده و فعالان اقتصادی معتقد خواهند بود که بدون فساد هیچ کار اقتصادی به نتیجه نخواهد رسید؛ همه دستگاه‌ها، ارگان‌ها، نهادها و اقشار مردم، فساد را به عنوان یک واقعیت پذیرفته و رفتار خود را منطبق بر آن خواهند کرد و نکته همین‌جا است که در یک اقتصاد دارای فساد سیستماتیک، گروه‌های ذی نفعی به وجود می‌آیند که در مقابل رفع فساد مقاومت کرده و علیه آن موضوع می‌گیرند.

محمدرضا برکتین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره به طبقه‌بندی انواع فساد اظهار کرد: فساد درجات مختلفی دارد و برای آن چهار حالت، سفید، زرد، خاکستری و سیاه طبقه‌بندی وجود دارد که فساد سفید، کم خطرترین و فساد سیاه خطرناک‌ترین آن است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان متذکر شد: هر چه شاخص‌های «فراگیری» و «علنی شدن» فساد تقویت شوند از فساد سفید فاصله گرفته و به بدترین حالت آن نیز که فساد سیاه است می‌رسیم.

این فعال اقتصادی در تشریح فساد سیاه گفت: فساد سیاه، به صورت سازمان یافته انجام می‌شود و به طور کامل در نظام اقتصادی فراگیر می‌شود.

گزاره‌های تأیید شده زیادی را می‌توان در سطح جامعه یافت که گواهی بر شدت گرفتن رشد فساد بالادست و پایین‌دست در کشور هستند و ضرورت مقابله با این امر هرچه بیشتر از قبل احساس می‌شود. با این حال نمی‌توان ادعا کرد که کشور به فساد سیستماتیک دچار شده اما ابراز نگرانی مقامات ارشد در این رابطه باید به طور جدی، دنبال کرد و در رابطه با مبارزه با این اژدهای هفت‌سر اقدام عاجل انجام داد.

انتهای پیام/چ

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه