آخرین نشست خبری سال 96 با مدیرکل محیط زیست مازندران/1

از دخالت صاحب‌منصب‌ها در صدور مجوزات تا توزیع بنزین یورو4 در مازندران

شناسه خبر: OTI0NjE /

آخرین نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با نمایندگان رسانه‌ای این استان حاوی مطالب متنوعی بود؛ از روستاسازی! و دخالت صاحب‌منصب‌ها در صدور مجوزات تا آلودگی لحظه‌ای و توزیع بنزین یورو4 در مازندران.

تنکابن24 به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی در نشست پایان سال‌جاری با اصحاب رسانه مازندران با گرامیداشت یاد و نام شهیدان و تاریخ‌سازان انقلاب اسلامی و به‌ویژه شهدای محیط زیست و منابع طبیعی اظهار کرد: به سبب جانفشانی‌های شهدا، کشور رو به تعالی و ترقی و توسعه پایدار است و برای اینکه انقلاب اسلامی حفظ شود و دین شهدا روی ما نماند، هیچ چیزی مهم‌تر از این نیست که صادقانه کار کنیم.

وی به اهمیت تلاش رسانه‌ها در حوزه محیط زیست اشاره و این موضوع را مطرح کرد که در مازندران فارغ از هرگونه طیف سیاسی و نگاه و نگرش، در حوزه محیط زیست همه یکدل و یک‌‍‌‌صدا هستند و رسانه‌ها اعم از هم‌سو یا منتقد دولت دغدغه محیط زیست داشته و می‌گویند «محیط زیست در خطر است» و «حال محیط زیست خوب نیست».

* گردشگریِ رهاشده

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه استان مازندران متعلق به مازندران نیست و مربوط به دنیا است زیرا سالانه گردشگران زیادی از سراسر کشور و دنیا داریم، اظهار می‌دارد: نمی‌گوییم درب استان را ببندیم و گردشگران نیایند اما با توجه به حجم حضور مسافران، در حوزه محیط زیست بسیاری از مسائل رعایت نمی‌شود، این‌همه مسافران که وارد استان می‌شوند هزینه خدمات دارند، اکنون گردشگری رها شده است، هم سبب خدشه به محیط زیست شده‌ایم و هم در بخش پسماند با مشکل مواجه هستیم.

* ساخت ویلاهای غیرمجاز در کنار هتل‌ها  

ابراهیمی‌کارنامی با انتقاد از نحوه کاربری اراضی معتقد است که از یک طرف باغ و زمین را در اختیار عده‌ای قرار دادیم تا هتل بسازند، از این هتل‌ها نیز افرادی استفاده می‌کنند که وضعیت مالی خوبی دارند، به مرور زمان در این اراضی ویلاسازی شکل می‌گیرد تا حدی که هتل‌ها و مجتمع‌های گردشگری ورشکست می‌شوند.

* کاهش جنگل‌ها با مدیریت انسان!

عضو ستاد تسهیلات سفر مازندران با بیان اینکه توجهات در بخش گردشگری طبیعی براساس اصول نیست و از جنگل‌ها چیزی باقی نمانده است، می‌افزاید: باید جنگل‌های خود را مدیریت کنیم زیرا از دهه 50 تا 60، 3.5 میلیون هکتار جنگل داشتیم و اکنون به کمتر از 2 میلیون هکتار رسیده است.

وی این سؤالات را مطرح می‌کند که این‌همه زباله در دل جنگل برای چیست؟ چرا مدیریت نمی‌کنیم؟ و به‌راستی در 50 - 60 سال چه بلایی بر سر طبیعت مازندران، گیلان و گلستان آورده‌ایم؟

* پیوست زیست‌محیطی از حرف تا عمل

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه می‌گویند محیط زیست در برابر احداث پروژه‌ها می‌ایستد، تصریح می‌کند: برخی از پروژه‌ها باید پیوست زیست‌محیطی داشته و مفاد آن مشخص و در طول اجرا و بهره‌برداری رعایت شود، همه از پیوست زیست‌محیطی سخن می‌گوییم اما وقتی متقاضی پافشاری می‌کند و می‌خواهد کار غیر قانونی هم انجام بدهد، عده‌ای می‌آیند و از آنها حمایت می‌کنند!

* دخالت صاحب‌منصب‌ها در صدور مجوز

وی با اعلام اینکه قابلیت‌های اراضی کشاورزی از بین رفته است، این سؤال را مطرح می‌کند که اگر شهرک صنعتی داریم پس پراکنده بودن صنایع چه معنایی دارد؟ اگر متخصص و سامان‌دهنده شهرک‌های صنعتی در استان سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک‌های صنعتی است، چرا هر صاحب منصبی باید دخالت کند؟! چرا کارها متمرکز نیست و می‌خواهیم آن را با فشار پیش ببریم.

* کوتاه‌کردن فرآیندهای اداری

ابراهیمی‌کارنامی با تأکید بر اینکه باید فرآیندها را کوتاه کنیم، به انجام این کار در محیط زیست اشاره و اظهار می‌دارد: باید خود را جای ارباب رجوع بگذاریم، حتی از نظر ما بهتر است که متقاضی به محیط زیست نیاید و همان دستگاه صادرکننده مجوز از طریق سیستم کارها را انجام و نتیجه را ارائه دهد.

* استفاده‌ی زیاد از سم و کود در کشاورزی

وی به استفاده از سم و کود بالا در کشاورزی اشاره و بیان می‌دارد: میزان سرطان در استان بسیار بالا است، شاخص‌های درمان را باید بیاوریم و ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد؟ البته مؤلفه‌های اصلی خود مردم و کشاورزان هستند که باید آگاه باشند، برخی مواقع آنقدر تعارف می‌کنیم که خیلی از ظرفیت‌ها را از دست می‌دهیم و با مشکل مواجه می‌شویم.

* برداشت بی‌رویه از آب تالاب

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با یادآوری اینکه در حوزه تالاب میانکاله برداشت آب بالا است و شدیداً مشکل داریم، این سؤال را نیز مطرح کرد که مگر می‌شود برای هر کدام از 100 هزار حلقه چاه یک مأمور گذاشت؟ کشاورز باید بداند این نوع برداشت آینده او را به خطر خواهد انداخت، ما مسؤولان و رسانه‌ها باید مردم را آگاه کنیم و باید تکلیف خود را در قبال مسؤولیت اجتماعی بدانیم.

* روستاسازی با قطع درختان!

این مسؤول به دیگر مشکل حوزه زیست‌محیطی اشاره و بیان می‌کند: عده‌ای خیلی راحت درختان کاج با قطر یک یا یک‌ونیم متر را قطع می‌کنند که جاده بزنند تا در جایی که اصلاً روستا نیست! خانه بسازند و همه آنها خوش‌نشین هستند.

* گره‌زدن کشتار بی‌رحمانه پرندگان با معیشت مردم

وی با طرح این سؤال که چرا همه می‌خواهند هر طور دوست دارند با محیط زیست رفتار کنند به کشتار بی‌رحمانه و گسترده در فریدونکنار اشاره و اظهار می‌کند: عده‌ای این موضوع را به معیشت مردم گره می‌زنند در حالی‌که خیلی‌ها کارمند هستند، چرا وقتی تریبون داریم مردم‌فریبی می‌کنیم؟ صید قدیمی، دوما است و محیط زیست با روش‌های کشتار یعنی کرس، تور هوایی و روش‌های غیرمجاز دیگر مخالف است اما با این حال، نمی‌گذارند کاری انجام بدهیم.

ابراهیمی‌کارنامی می‌افزاید: فریدونکنار 60 هزار نفر جمعیت دارد و دامگاه‌داران 200 نفر هستند، اما اقداماتی از همین افراد صورت می‌گیرد که هم کشور و استان و هم فریدونکنار را بدنام می‌کنیم.

* بسته‌شدن بازار پرندگان مهاجر در فریدونکنار

وی اظهار می‌کند: در سال‌جاری برای نخستین‌بار بدون کمک هیچ دستگاهی در سه مرحله تورهای هوایی در فریدونکنار را جمع‌آوری کردیم و از 14 اسفندماه  بازار پرندگان را نیز با کمک فرمانداری، دادستانی و نیروی انتظامی فریدونکنار بستیم، خیلی از متخلفان به دستگاه قضایی معرفی شدند و منتظر رأی قضایی هستیم.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه پرندگان مهاجر متعلق به همه است، تأکید می‌کند چرا باید کاری کنیم که بچه‌ها فقط عکس پرنده‌ها را ببینند و چیزی از پرنده نبینند؟ کشتار پرندگان زاییده چند سال اخیر نیست، 15 تا 20 سال است که این کار انجام می‌شود.

* لندرور به‌دنبال متخلفانی نشسته بر ماشین‌های آخرین سیستم!

ابراهیمیکارنامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه 53 درصد از ردیف‌های پست محیط زیست خالی است به این موضوع اشاره می‌کند که با بسیج نیروهای انسانی و تجهیزات موجود از مناطق حفاظت‌شده صیانت می‌کنیم و هنوز با لندرور به دنبال ماشین‌های آخرین سیستم می‌رویم تا متخلف دستگیر کنیم، این کار سخت، جز با عشق و تعصب محیط‌بانان انجام نمی‌شود.

* تأمین اعتبار برای تصفیه‌خانه فاضلاب 12 شهر مازندران

وی با اشاره به اینکه در تمام تاریخ مازندران برای 6 شهر تصفیه‌خانه داشتیم، بیان می‌دارد: از سال گذشته تاکنون با کمک آب و فاضلاب شهری برای احداث تصفیه‌خانه در 12 شهر تأمین اعتبار شده است که برای پنج شهر با بانک جهانی به جمع‌بندی رسیدیم، برای سه شهر بهشهر، گلوگاه و نکا براساس ماده 23 ردیف اعتباری گرفتیم و برای پنج شهر بابل، ساری، چالوس، نوشهر و آمل تامین اعتبار شد که ظرفیت آنها افزایش پیدا کند.

* کاهش 70 درصدی آورد رودخانه‌های مازندران

عضو شورای اداری مازندران با اعلام اینکه در بحث آب، به‌شدت با کاهش سفره‌های آب زیرزمینی مواجه هستیم و باید مدیریت کنیم، تصریح می‌کند که نسبت به سال گذشته در میان‌مدت 17.5 و در درازمدت بیش از 25 درصد کاهش نزولات جوی و در آورد رودخانه‌های استان نیز تا 70 درصد کاهش داشتیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران استفاده فراوان از سم و کود را یک غصه پرغصه‌ی دیگری در کنار کم‌آبی و تنش‌آبی در مازندران عنوان و خاطرنشان می‌کند: این میزان سم و کود عامل بسیاری از بیماری‌ها ازجمله سرطان‌ها است و از طرفی به محیط زیست نیز آسیب می‌زند، در حوزه کشت برنج آب کم است و نمی‌توان نسبت به کشت دوم برنج اقدام کرد، این کار نیز سبب از بین رفتن آب و خاک می‌شود، لذا هم باید رعایت کنیم و هم واقعیت را به مردم بگوییم.

*  محیط زیستِ سرماخورده!

این مسؤول تأکید دارد که محیط زیست فقط به درد سخنرانی‌ها نخورد و چالش‌های فراوان در این حوزه را «سرطان» نمی‌داند بلکه آن را سرماخوردگی توصیف می‌کند که با احساس مسؤولیت مسؤولان و بهره‌برداران قابل درمان است.

* آلودگی لحظه‌ای در مازندران

ابراهیمی‌کارنامی اظهار می‌دارد: در حوزه آلودگی هوا شاید کمتر کسی به این موضوع توجه می‌کرد در مازندرانی که همه می‌گویند برای هواخوری برویم، شاهد آلودگی لحظه‌ای هوا باشیم تا حدی که ذرات پی.ام 2.5(ذراتی با قطر حداکثر 2.5 میکرومتر) 3 تا 4 برابر استاندارد بوده است و عامل این وضعیت نیز بنزین بی‌کیفیت، استفاده از سوخت مازوت بی‌کیفیت در نیروگاه نکا و خشک‌شدن تالاب‌ها در عباس‌آباد، الندان و میانکاله است.

* توزیع بنزین یورو 4 در مازندران

وی می‌افزاید: کارگروه کاهش آلودگی هوای مازندران نیز تشکیل شد که مصوباتی خوبی داشت ، براساس یکی از مصوبات از 12 اسفندماه در ساری بنزین یورو چهار توزیع شد و برای دیگر شهرهای بالای 200 هزار نفر نیز تصمیم داریم در نیمه نخست سال 97 انجام و نهایتاً تا پایان شهریورماه برای همه شهرهای مازندران، بنزین یورو چهار توزیع شود.

* ضرورت توقف سوخت مازوت در نیروگاه نکا

عضو کارگروه کاهش آلودگی هوا در مازندران با اشاره به استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه نکا، اظهار می‌دارد: از نیروگاه برنامه خواستیم و گفتند مشکل در دیسپاچینگ گاز از تهران و تقویت فشار گاز است، لذا تصمیم گرفته شد و هدف‌گذاری این است که مشکل باید در سال 97 حل شود.

* ادامه لایروبی کانال‌ها در میانکاله

وی گریزی به تالاب بین‌المللی میانکاله زد و اعلام می‌دارد که لایروبی کانال‌ها به‌طول 50 کیلومتر در حال انجام است، برای تأمین حق‌آبه و نیاز زیست‌محیطی که در شرح خدمات آن آمده است باید قدم اساسی برداریم.

* ضرورت نگاه زیست‌محیطی در دماوند

ابراهیمی‌کارنامی از میانکاله به سراغ قله زیبای دماوند رفت و با اشاره به تشکیل کارگروه حفاظت از دماوند، از ضرورت پایان‌دادن به گردشگری ناآگاهانه در این منطقه گفت و اینکه هر فردی برای رفتن به دماوند باید ثبت نام کند.

این مسؤول با بیان اینکه نه از دماوند پول درآوردیم و نه اشتغال، بلکه تنها آن را نابود کردیم، می‌گوید: باید دماوند را ساماندهی کنیم، نمی‌شود هر کسی از هر جایی تعرفه وضع کند، زباله ریخته شود، معدن‌ها بدون نظر کارگروه اجازه برداشت معدنی در ارتفاع 2200 متر را ندارند، همه ظرفیت‌ها باید با نگاه زیست‌محیطی در خدمت اشتغال باشد زیرا اگر به محیط زیست توجه نکنیم فعالیت‌های ما آنی و فانی است.

* نبود پسماند در صدر اولویت شهرداری‌ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران به سراغ مشکل زباله مازندران رفت و درباره این غصه پرغصه می‌گوید: زباله‌سوز در بسیاری از شهرها باید به بهره‌برداری می‌رسید و نرسید، از ابتدای ورودم به مازندران همه گفتند که مشکل زباله داریم اما می‌بینیم که پسماند در صدر اولویت شهرداری‌ها نیست، بیشتر شهرداری‌ها در دستگاه قضایی پرونده دارند و باید با افرادی که کوتاهی می‌کنند و مسبب آلودگی و تداوم آن هستند برخورد شود.

این مسؤول می‌افزاید: در بحث پسماند خیلی آمار می‌دهند و می‌گویند کار کردیم اما برای محیط زیست راضی‌کننده نیست، حتی یک تصفیه آب شیرابه نزدند و اراده جدی وجود ندارد، از طرفی همیشه آمار داده می‌شود ولی کار اساسی صورت نگرفته است.

* «ایست» در برابر تخریب و تصرف

مدیرکل محیط زیست مازندران از اینکه برخی‌ها محیط زیست را محیط «ایست» می‌خوانند، می‌گوید: البته ما در مقابل زمین‌خواری، آلودگی محیط زیست، تخریب و تجاوز و تصرف عدوانی و زیاده‌خواهان و تعرض‌کنندگان به بیت‌المال و منابع طبیعی و محیط زیست، «ایست» هستیم و چرا نباشیم؟!

* مداخلات در صدور استعلامات

ابراهیمی‌کارنامی در پاسخ به آنهایی که می‌گویند محیط زیست استعلامات را نگه می‌دارد، اظهار می‌دارد: در سال‌جاری، 92 درصد از استعلامات رسیده به محیط زیست جواب مثبت گرفتند و زمان پاسخ‌گویی به استعلامات در صورت تکمیل پرونده کوتاه است اما مسئله این است که پیش از آمدن متقاضی، افرادی در حمایت از او تماس می‌گیرند و نمی‌دانیم چه زمانی قرار است این نگاه و فکر عوض شود؟

وی این سؤالات را مطرح می‌کند که چرا نمی‎خواهیم کارها را نرم‌افزاری کنیم تا هر فردی به حق خود برسد و خیلی از سوءظن‌های حق یا ناحق برطرف شود؟ چرا دیتاها را به اشتراک نمی‌گذاریم و نقشه آمایش سرزمینی نداریم؟

* نقش نظارتی محیط زیست بر پسماند

عضو شورای اداری مازندران بار دیگر به موضوع پسماند اشاره و با بیان اینکه محیط زیست در این قضیه ناظر است، تصریح می‌کند: براساس ماده 36 آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند پیگیری و بررسی و برخورد با عدم مدیریت صحیح پسماند با بهداشت و درمان و براساس ماده 7 قانون مدیریت پسماند جمع‌آوری، حمل و دفن بهداشتی زباله در شهرها با شهرداری‌ها و در روستاها با دهیاری‌ها و خارج از آن با بخشداری‌ها و راهداری است همچنین براساس ماده 23 قانون مدیریت پسماند، محیط زیست ناظر بر مدیریت پسماند است، اما محیط زیست، فراتر از قانون این مسئله را پیگیری می‌کند.

* سازگاری با تغییر اقلیم

ابراهیمی‌کارنامی در پایان با اشاره به تغییرات اقلیمی می‌گوید: باید با تغییرات اقلیمی در دنیا سازگاری پیدا کنیم، باید اطلاع‌رسانی شود تا بدانیم اگر ایران و مازندران دچار کم‌آبی و گاهاً تنش‌آبی شده‌اند، این‌ها مخاطره نیستند و پدیده طبیعی هستند اما به‌دلیل مداخلات و بهره‌برداری بی‌رویه بشر از منابع طبیعی، پدیده‌های طبیعی تبدیل به مخاطره شده‌اند.

گزارش از آزاده بابانژاد

انتهای پیام/ 86001/ح

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه