عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

فقط 10 درصد جهت‌گیری‌های امسال دولت به سمت تولید و اشتغال بود

شناسه خبر: OTI2MTU /

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: جهت‌گیری دولت به سمت رونق تولید و ایجاد اشتغال در سال ۹۶ کمتر از ۱۰ درصد بوده است.

تنکابن24 به نقل از بلاغ، حسینعلی حاجی دلیگانی اظهار کرد:‌ باید ما مسئولان اعتراف کنیم که امسال نتوانستیم کشور را در راستای شعار سال جلو ببریم. در زمینه تولید و اشتغال هیچ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای که به وسیله آن مسئولان بتوانند از عملکرد خود در سال تولید و اشتغال دفاع کنند به وجود نیامده است.

وی با بیان اینکه در سال تولید و اشتغال، جهت‌گیری کشور به این سمت کمتر از 10 درصد بود افزود: شواهد این ادعا به لحاظ موارد متعدد از اقدامات دولت هویدا است که گویا در این زمینه دغدغه چندانی نداشته است؛ چرا که بیش از 90 درصد منابع، مدیریت و جهت‌گیری‌های کشور در این راستا نبوده است. اگر دغدغه دولت رفع معضل بیکاری بود شاهد این حجم از واردات در سال گذشته نمی‌بودیم. از دیگر اقدامات ضد اشتغالی دولت در سال گذشته افزایش صادرات مواد خام بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه اگر در سال 96 دولت به شعار این سال عمل می‌کرد حجم تعطیلی کارگاه‌های تولیدی و اخراج کارگران به میزان فعلی نمی‌رسید گفت: در ملاقات‌های مردمی جوانانی را با چشم گریان ملاحظه می‌کنم که از بیکاری نگرانند و اظهار می‌کنند که روی رفتن به خانه را بدون اینکه سرکار رفته باشند ندارند.

حاجی دلیگانی افزود:‌ از طرف دیگر کار‌آفرین‌هایی را ملاحظه می‌کنیم که اظهار می‌کنند تا سال گذشته 30 نفر کارگر داشتند و اکنون به دو نفر رسیده است. اگر در هر استانی تجمعی متشکل از کارفرمایانی که در سال گذشته مجبور شدند کارگران خود را به نصف برسانند ایجاد شود بدون شک جمعیتشان از کارآفرینان و تولیدکننده‌های امسال بیشتر خواهد بود.

وی درباره اینکه دولتمردان مشکلات مردم را اقتصادی نمی‌دانند گفت:‌ اینکه منشأ نارضایتی در جامعه اقتصادی است واقعیتی است که در جامعه وجود دارد و پذیرش یا عدم پذیرش دولتمردان در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سؤال که چرا مجلس در چنین شرایطی ورود پیدا نمی‌کند تا به وضعیت تولیدکنندگان داخلی بهبود ببخشد و از وزیران مربوطه بازخواست کند گفت: بخشی از مجلس شورای اسلامی اکنون بیدار نیست و مسائل را درست رصد نمی‌کند. از طرف دیگر‌، جای تعجب دارد که شخصی بیان می‌کند من نماینده مردم و سخنگوی ملت ایران هستم اما از مشکلاتی چون رکود و بیکاری اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و اینکه منشأ اعتراضات مردم اقتصادی است را قبول ندارد. چنین شخصی کافی است که به میان مردم بیاید و از تهران بیرون بیاید تا درک درستی نسبت به وضعیت اقتصادی مردم پیدا کند. چنین جملاتی نشان‌دهنده این است که آن گزارشاتی که به رئیس‌جمهور داده می‌شود اشتباه است یا تصورات غلطی نسبت به شرایط کشور دارند.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه