تیر خلاص دولت به رانندگان تاکسی؛

حذف اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه بودجه 98/ نااُمیدی تاکسیرانان از آخرین دلخوشی

شناسه خبر: OTU0MDQ /

بیمه تأمین اجتماعی رانندگان تاکسی یکی از آخرین مزایای تاکسیرانان بود که پس از حذف مزایا و خدماتی نظیر لوازم یدکی و لاستیک دولتی در سال‌های نه چندتن دور و نیز حذف سهمیه بنزین طی سال‌های اخیر، در آستانه حذف قرار دارد. متاسفانه با ابلاغ اصلاحیه بودجه سال 98 مشخص شد اعتبار این بخش از اصلاحیه بودجه کشور حذف شده است.

تنکابن24، بیمه تأمین اجتماعی رانندگان تاکسی یکی از آخرین مزایای تاکسیرانان بود؛ که پس از حذف مزایا و خدماتی نظیر لوازم یدکی و لاستیک دولتی در سال‌های نه چندتن دور و نیز حذف سهمیه بنزین طی سال‌های اخیر، در آستانه حذف قرار دارد.

حذف اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه بودجه 98
بر اساس این گزارش، متاسفانه با ابلاغ اصلاحیه بودجه سال 98 مشخص شد اعتبار این بخش از اصلاحیه بودجه کشور حذف شده است و بر این اساس، آن‌چه از اخبار بر می‌آید حذف اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه بودجه 98 در حال تحقق است که بی شک این امر پیامدهای سوء اجتماعی را در بر خواهد داشت.

عدم تمدید تخصیص اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در سال 98
در این‌باره، مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور طی گفت‌وگویی اظهار کرد: مقرر شده بود با اختصاص اعتباری مشخص در قانون بودجه سنواتی کشور، بیمه رانندگان حمل‌ونقل عمومی شهری با برخورداری از یارانه‌های دولتی تداوم یابد، لذا به این منظور در طرح نمایندگان مجلس برای اصلاحیه بودجه 97 مبلغ 22 هزار میلیارد ریال از محل قانون هدفمندی یارانه‌ها برای این طرح پیشنهاد شد و مقرر بود در بودجه سال 98 نیز این اعتبار تمدید شود، اما اعتبار فوق حذف کرده است.
 
وی افزود: امیدواریم بودیم در سال 1398 با اختصاص بودجه و اعتبار مناسب، بیمه رانندگان تداوم داشته باشد، اما با حذف این اعتبار، این امید دست نیافتنی شد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر، 340 هزار راننده تاکسی در کشور مشغول فعالیت هستند و به طور متوسط حدود 50 درصد آن‌ها تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.
 
این مسئول تصریح کرد: به دلیل پرشدن سقف شمار بیمه‌شوندگان رانندگان تاکسی در تامین اجتماعی و محدود بودن این سقف شمار زیادی از رانندگان بیمه نشده‌اند. همچنین به علت اختصاص نداشتن سرفصل اعتباری مشخص برای این حوزه و عدم پرداخت حق دولت، سازمان تامین اجتماعی مکرر اعلام می‌کند بیمه رانندگان متوقف خواهد شد.

 شرایط فعلی تاکسیرانان مناسب نیست
ضامنی با بیان اینکه آمار و اطلاعات در خصوص بیمه رانندگان تاکسی شفاف نیست؛ گفت: باید بپذیریم که  شرایط فعلی تاکسیرانان، شرایط مناسبی نیست، در سال‌های گذشته وضعیت به مراتب قابل قبول‌‌تر بود، موضوع بسیار مهم بیمه تامین اجتماعی رانندگان طی چند سال اخیر مغفول مانده است. این درحالی است که این افراد به ‌دلیل نوع کاری که انجام می‌دهند، بیش از سایرین دچار فرسایش و فرسودگی می‌شوند و لازم است در چتر حمایتی بیمه قرار بگیرند.
 
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور با اشاره به اینکه در سال 1386 مبادی بیمه رانندگان تاکسی متعدد بود، تأکید کرد: لازم است اطلاعات مربوط به رانندگان تاکسی پالایش و راستی آزمایی شود و افرادی که واقعا راننده تاکسی هستند، بیمه شوند.

از سویی دیگر و در همین راستا، علوی مقدم با انتقاد از این تصمیم گفت:  هر چند که از سال 92 تاکنون از ثبت‌نام تاکسیرانان جدید برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی خودداری می‌شد، متاسفانه با در نظرنگرفتن اعتبار برای آن در بودجه سال آینده، احتمال حذف آن توسط سازمان تامین اجتماعی وجود دارد.
 
وی افزود: به‌رغم دستور معاون رئیس جمهور به رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه جهت پیش بینی اعتبار، در ردیف‌های بودجه سالیانه و همچنین با توجه به پیشنهاد و تعدادی از نمایندگان جهت پیش‌بینی ردیف اعتباری خاص در بودجه سال 98، این امیدواری ایجاد شد که مشکل بیمه رانندگان از سال آینده برطرف شود، اما متاسفانه با ابلاغ اصلاحیه بودجه سال 98 مشخص شد اعتبار این بخش از اصلاحیه بودجه کشور حذف شده است.
 
وی که یکی از مدیرعاملان سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری در سطح کشور است با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی، رانندگان تاکسی بیشترین فشار را در شرایط فعلی متحمل می‌شوند، اظهار کرد: در کنار این فشارها با افزایش هزینه‌ها و بیکاری، بخشی از افراد جامعه با روی آوردن به مسافرکشی جهت تامین هزینه‌های خود، باعث کاهش درآمد رانندگان تاکسی شده‎اند؛ علاوه بر این موارد افزایش قیمت لوازم یدکی و تعمیرات تاکسی نیز فشار مضاعفی را به تاکسیرانان وارد می‎کند؛ لذا با توجه به این موارد حذف بودجه بیمه تامین اجتماعی تاکسیرانان این قشر را دچار مشکل می‎کند.

حمیدرضا فضل‌الله نژاد رئیس حمل و نقل بار و مسافر شهرداری ساری در این باره به خبرنگار ما گفت: بنده هم خبر حذف اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه 98 را شنیده‌ام و اگر چنین تصمیمی برای سال آینده محقق شود، ما رانندگان تاکسی را تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه الآن با توجه به پر شدن سقف تأمین اجتماعی و برخی ممانعت‌ها از بیمه رانندگان جدید، بیش از 4 ماه است که رانندگان جدید را جهت بیمه به بیمه خدمات درمانی می‌فرستیم؛ بیان کرد: این بیمه ضمن اینکه هزینه بازنشستگی را پرداخت می‌کند، دارای فرانشیز کمتری هم نسبت به تأمین اجتماعی است.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری ساری متذکر شد: دولت به تأمین اجتماعی بدهکار است و به همین منظور از سال 90 تاکنون، به رانندگان یارانه بیمه پرداخت نکرده و نزدیک به 40 درصد رانندگان را از تحت حمایتی پوشش بیمه‌ای حذف کرده است.

فضل‌الله نژاد با اشاره به اینکه بیش از 3 هزار راننده تاکسی در مرکز مازندران مشغول فعالیت هستند، متذکر شد: با اجرای این تصمیم، جدا از رانندگان تاکسی، پوشش بیمه‌ای رانندگان آژانس‌های تلفنی نیز حذف خواهد شد.

محمد تقی سهرابی رئیس اتحادیه آژانس‌های تلفنی ساری نیز در این باره اظهار کرد: در مرکز مازندران بیش از 4 هزار راننده و 327 آژانس تلفنی در حال فعالیت هستند.

وی ضمن انتقاد از این تصمیم گفت: راننده، دلش به این خوش است که بیمه است و اگر من بیمه راننده تحت پوششم را قطع کنم، راننده با این همه گرانی در لوازم یدکی، سوخت، روغن و هزینه‌های زندگی و مسکن، چه باید بکند؟

رئیس اتحادیه آژانس‌های تلفنی ساری متذکر شد: هنوز مشکلات قبلی و به‌ویژه مشکلات گسترده‌ای که فعالیت اسنپ برای رانندگان و آژانس‌داران ما حل نشده است که مشکل جدیدی که تنها دلخوشی رانندگان تاکسی و آژانسی‌ها است، از راه رسیده است!

گویی بنا است چوب تصمیمات دولت در تأمین منابع مالی را باید رانندگانی بخورند که جمعیتی قابل توجه از نیروی اشتغال به‌کار را در کشور تشکیل می‌دهند، در کنار بسیاری از مشکلاتی که رانندگان همچون سایر آحاد و اقشار مردمی در تأمین مخارج زندگی، مسکن و درمان بر دوش می‌کشند، افزایش نگهداری خودرو که متأثر از گرانی‌های چند برابری لوازم یدکی بود نیز بر آنان تحمیل شد تا راه نفس کشیدن بر آنان، تنگ و تنگ‌تر شود و اکنون حذف اعتبار بیمه این رانندگان در لایحه بودجه 98، تیر خلاص دولت است به آنان، تا بالاتر از سیاهی را تجربه کنند!

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه