مدیرعامل آبفار مازندران خبر داد

افتتاح 17 پروژه آبرسانی روستایی در دهه فجر

شناسه خبر: OTU0MTE /

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: طی دهه فجر امسال، بیش از 17 پروژه بزرگ آبرسانی روستایی با صرف اعتباری بالغ بر 13 میلیارد تومان در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

تنکابن24، به‌مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد شکوهمند اسلامی، 17 پروژه آبرسانی روستایی در سراسر استان مازندران افتتاح و بهره‌برداری از آن‌ها آغاز خواهد شد.

مجید عبدالهی در این‌باره اظهار کرد:  طی دهه فجر امسال، بیش از 17 پروژه بزرگ آبرسانی روستایی با صرف اعتباری بالغ بر 13 میلیارد تومان در استان به بهره برداری خواهد رسید که با افتتاح این پروژه‌ها، 25 روستا با جمعیت 7 هزار و 805 خانوار از غرب تا شرق مازندران از آب، این نعمت بی بدیل الهی بهره‌مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه از مجموع 17  پروژه آبرسانی روستایی، 5 پروژه مجتمعی و 12 پروژه نیز تک روستایی است؛ افزود: برای بهره‌برداری از این پروژه‌ها، 37.1 کیلومتر لوله‌گذاری خط انتقال، 64.8 کیلومتر لوله‌گذاری شبکه توزیع، 15 باب مخزن زمینی به حجم 3 هزار و 550  متر مکعب، 13  واحد ایستگاه پمپاژ، حفر و تجهیز 5 حلقه چاه و بهسازی 3 دهنه چشمه،  یک مورد تصفیه خانه پکیج حذف آهن و اقداماتی از این دست، اجرا شده است.

مدیرعامل آبفار مازندران خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها شامل آبرسانی فاز اول تیله نو و عسگرآباد در گلوگاه، آبرسانی کوا و فاز یک پرکلا در بهشهر، آبرسانی مجتمع طوسکلا ایستگاه دنگسرک فاز 2 در نکاء، آبرسانی پیله کوه در میاندرود، آبرسانی امره در ساری، مجتمع المشیر در قائمشهر، مجتمع ریگ چشمه فاز یک و دو - مجتمع شیخ محله و آبرسانی میاندره در بابل همچنین مجتمع آبرسانی بوران و کته پشت در آمل، آبرسانی سینوا، تازه آباد، ستار سفلی، ناتر و کلاچان در چالوس است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران در ادامه به دستاورد 40 ساله شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران اشاره کرد و گفت: استان مازندارن ( با احتساب جمعیت استان‌های سمنان و گلستان  فعلی ) بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1355 بیش از دو میلیون و 291 هزار و 327  نفر جمعیت داشت که یک میلیون و 191 هزار و 490  نفر آن جمعیت روستایی بودند و اکنون براساس آخرین سرشماری دارای سه میلیون و 283 هزار و 582 نفر جمعیت است که 3/42 درصد جمعیت ثابت در روستاها سکونت دارند.

عبدالهی ادامه داد: با احتساب جمعیت فصلی و شناور، حدود 50 درصد جمعیت استان به نوعی در روستاها زندگی می‌کنند که بر این اساس، 7/6 درصد از جمعیت روستایی کشور را در خود جای داده است و گفتنی است بخش روستایی در مقایسه با روستاهای سایر استان‌ها رتبه سوم جمعیتی و رتبه چهارم تراکم روستایی کشوری را دارا است.

وی متذکر شد: اکنون دو هزار و 928 روستا با 460 هزار و 55 خانوار و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 386 هزار و 24 نفر در استان مازندران وجود دارد که یک هزار و 603 روستا با 325 هزار و 110 خانوار و 985 هزار و 53  نفر جمعیت تحت پوشش شرکت قرار دارند.

مدیرعامل آبفار مازندران شاخص بهره‌مندی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در مازندران در سال 1357 را حدود 14 درصد اعلام و تصریح کرد: این شاخص در ابتدای دولت یازدهم به 68/72 درصد رسید و با تلاش شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران، اکنون شاخص بهره‌مندی آب شرب به 96/75 درصد افزایش یافته که از میانگین شاخص کشوری به میزان 87/1 درصد پیشی گرفته است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران تأکید کرد: در بخش فاضلاب، قبل از انقلاب هیچ‌گونه تاسیساتی در روستاهای استان مازندران وجود نداشت؛ اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اجرای تاسیسات فاضلاب در 2 روستای «زاغمرز» بهشهر و «شورکا» جویبار در دست اجراست و مطالعات اجرای این طرح در 5 روستای دیگر استان نیز  با استفاده از فرصت تسهیلات بانک توسعه اسلامی در حال انجام است.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه