نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس هشدار داد

مرگ تدریجی تالاب میانکاله/کاهش سطح آب دریای خزر علت خشکی بخشی از تالاب

شناسه خبر: OTUwNjI /

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی کاهش سطح آب دریای خزر را در خشکی بخشی از تالاب میانکاله موثر دانست.

تنکابن24، عبدالله رضیان در گفت‌وگو با خبرنگار ما، عقب رفتگی، کاهش سطح آب دریای خزر و همچنین حقابه ورودی را در خشکی بخشی از تالاب میانکاله موثر دانست و گفت: کاهش سطح آب دریای خزر تاثیر مستقیمی در خشکی تالاب دارد؛ متاسفانه طی سال های اخیر سطح آب دریای خزر کاهش یافته است.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خشکی تالاب میانکاله حیات آبزیان و پرندگان را در معرض تهدید جدی قرار می دهد، افزود: تالاب میانکاله جزیره میانکاله را از خشکی محافظت می کند و از نظر اکوسیستم شرایط زیست محیطی مناسبی را برای پرندگان مهاجر و آبزیان ایجاد کرده است.

وی تاکید بر اینکه عوامل مختلفی در کاهش سطح آب دریای خزر نقش داشته است، به خانه ملت افزود: میزان زیادی از آب دریای خزر از طریق رودخانه ولگا در روسیه تامین می شود و تغییر شرایط آب و هوایی، بخار آب دریا و سدسازی بر روی رودخانه ولگا در روسیه کاهش سطح آب دریا را به دنبال داشته و باعث شده حیات تالاب میانکاله در معرض خطر قرار گیرد.

این مسئول با بیان اینکه باید پیمان محیط زیستی میان کشورهای حاشیه دریای خزر منعقد شود، گفت: رفع مشکلات دریای خزر مانند کاهش سطح آب باید با اجماع کشورهای حاشیه انجام شود.

رضیان گفت: انتظار می رود کشورهای حاشیه دریا با برگزاری نشستی مشترک موضوع کاهش ورودی آب به دریای خزر را به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار دهند.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه