مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اعلام کرد

معرفی حدود 900 طرح تسهیلات اشتغال روستایی به بانک‌های مازندران

شناسه خبر: OTUwNzM /

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: در کل 990 طرح در بحث اشتغال روستایی را با مبلغ 120 میلیارد تومان در کمیته مصوب کردیم که 833 طرح به بانک رفته است و بقیه در دست اقدام است.

تنکابن24، کامران اصغری در گفت‌وگو با بلاغ، درباره کندی اختصاص تسهیلات در روستاها اظهار کرد: استاندار مازندران در جلسات کارگروه اشتغال به صورت برجسته به کندی پرداخت تسهیلات اشاره کردند و دلایل این موضوع را اعلام می‌کنم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه به صراحت نمی‌شود اعلام کرد کندی کار و این موضوع مختص مازندران نیست و کل کشور از این موضوع بی‌نصیب نیستند، به چهار علت اصلی اشاره کرد و افزود: این طرح در کشور نوع بوده و سابقه چنین اعطای تسهیلاتی از سوی دولت در کشور با نرخ 6 درصد نداشته‌ایم.

این مسؤول تصریح کرد: ارتباط بین دستگاه‌ها،‌ بانک‌ها و دبیرخانه هنوز آن قوام درست را نگرفته است تا بتوانیم آن شدت کار را ببینیم و در نتیجه یکی از علت‌های اصلی همین بوده است که تمام استان‌ها درگیر این موضوع بوده‌اند، دوم اینکه در گذشته در همه پرداختی‌ها به عنوان تسهیلات در قالب‌های مختلف صورت می‌گرفت در حالی که رسته و اولویت را در استان نمی‌دیدیم اما در این طرح اولویت فعالیت‌ها مشخص شده است و به نوعی در برخی بخش‌ها محدود شده‌ایم.

اصغری با اعلام اینکه در حال حاضر جهش خوبی در اعطای تسهیلات اشتغال روستایی را در استان شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: مجموعه پرداخت تسهیلات باید منتج به ایجاد اشتغال شود.

وی با بیان اینکه اعتبار این طرح در دی ماه سال 96 ابلاغ شده است، گفت: علت اصلی در کندی کار این است که بیشتر روستاها با اجرای این طرح غافلگیر شدند، به عنوان نمونه طرح‌های بزرگی که در استان از تسهیلات استفاده می‌کنند از قبل آمادگی موضوع را دارند اما ذات کار روستایی این بوده که در مشاغل کوچک و متوسط کار می‌کند در بسیاری موارد در گرفتن مجوزها دچار مشکل شدند و مجوزهای لازم را نداشتند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران درباره توجیه فنی طرح‌ها گفت: زمانی که طرحی در سامانه توسط متقاضی ثبت‌نام می‌شود ابتدا براساس قانون و دستورالعمل، دستگاه اجرایی مرتبط مکلف است بررسی اولیه طرح را داشته باشد بلافاصله بعد از بررسی طرح و تایید در کمیته فنی شهرستان با حضور نماینده دستگاه اجرایی، بانک، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نماینده فرمانداری و اعضای کمیته مطرح و بعد در کمیته استان با حضور اعضا بررسی و تایید و به بانک معرفی می‌شود.

این مسؤول افزود: این طرح که از دی ماه سال گذشته به صورت عملیاتی آغاز شده است تا 17 اردیبهشت امسال 360 میلیون تومان توسط بانک‌ها پرداختی داشته‌ایم و از 17 اردیبهشت تا 9 خردادماه بیش از 5 میلیارد تومان پرداختی صورت گرفته است.

اصغری با اشاره به اینکه در کل 990 طرح را با مبلغ 120 میلیارد تومان در کمیته مصوب کردیم، ادامه داد: از 990 طرح 833 طرح به بانک رفته است و بقیه در دست اقدام است و از 120 میلیارد تومان 110 میلیارد تومان به معرفی بانک داشته شدند، در معرفی به بانک یک هزار و 986 نفر تعهد اشتغال، پرداختی 57 طرح با 120 نفر اشتغال با 5 میلیارد و 200 میلیون تومان داریم.

وی درباره کمک به مردم روستاها در ارائه طرح اظهار کرد: برای این موضوع پنج مرکز مشاوره در شهرهای ساری،‌ قائم‌شهر و بابل راه‌اندازی شده است و در ضمن مرکز مشاوره در دستگاه‌های اجرایی متولی در شهرستان‌ها مستقر شدند و در نوشتن طرح‌ها به مردم کمک می‌کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اعلام اینکه روال گرفتن وام و طرح از گذشته بوده است و در این زمینه اطلاع‌رسانی شده است، بیان کرد: طرح‌ها براساس قانون نوشته می‌شود و مشکلی در این بخش نداریم.

این مسؤول مشکل کار را در تفاضل بین معرفی طرح و پرداختی عنوان کرد و گفت: وقتی می‌گوییم 833 پرونده به بانک معرفی شده است و در نهایت به پرداخت 57 طرح ختم می‌شود این تفاضل است و حدود 750 طرح پرداخت نشده داریم.

اصغری ادامه داد: براساس قانون بانک‌ها موظف هستند ظرف مدت یک ماه طرح‌ها را بررسی کنند و دو معاون استاندار مازندران به صورت جدی و محکم پای کار هستند.

وی با اشاره به اینکه رسته طرح‌ها را در استان‌ها محدود کردند، خاطرنشان کرد: تقاضاهایی که از فراوانی بیشتری برخوردار هستند با نامه‌ای که به امضای استاندار مازندران می‌رسد به تهران اعلام می‌شود و اولویت‌ها را درخواست می‌کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اولویت طرح‌های اشتغال روستایی در استان در حوزه کشاورزی را شامل دامداری سبک و سنگین، گلخانه، پرورش گیاهان دارویی، بوم‌گردی، گردشگری، حوزه صنعت و معدن شامل محصولات بتنی، بسته‌بندی برنج و حبوبات، خشک کردن میوجات و ... برشمرد.

این مسؤول درباره تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی برای ایجاد اشتغال در روستاها ادامه داد: جهاد کشاورزی در ابتدا پیشنهاد کردند که شاید در تغییر کاربری بسیاری از اراضی دچار مشکل شویم یا زمین‌هایی که فاقد سند باشند اما در این بخش استاندار مازندران در تمام موارد پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی که برای بهبود عملکرد ما باشد را پذیرفته‌اند.

اصغری در پایان با بیان اینکه بسیاری از موانع برطرف شده است، گفت: پرداخت وام اشتغال روستایی با هدف کاهش بیکاری و رونق اشتغال صورت می‌گیرد.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه