محرومیت زدایی از روستاهای تنکابن با برنامه دولت تدبیر

شناسه خبر: OTUzMTM /

محرومیت زدایی از روستاهای شهرستان تنکابن در قالب پروژه های مختلف عمرانی دولت تدبیر از قبیل ساخت مسکن محرومین، بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی، آسفالت راه دسترسی ، دیواره سازی حاشیه رودخانه ها و کانال کشی جوی ها با جدیت ادامه دارد.

تنکابن24، محرومیت و محرومیت زدایی از نواحی روستایی به عنوان مقدمه دستیابی به توسعه پایدار از مسائل مهم و مطرح درکشورها است و از آنجا که تلاش درجهت توسعه کشور از طریق برنامه ریزی و درقالب برنامه های عمرانی و توسعه صورت می گیرد .
بنا براین توجه و بررسی جایگاه محرومیت و محرومیت زدایی و نیز جایگاه روستا به عنوان سکونتگاه های محروم کشور در نظام برنامه ریزی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
راهبرد دولت یازدهم در زمینه محرومیت زدایی موجب شد تا گام های اساسی برای کاهش شکاف طبقاتی بین شهر و روستا برداشته شود و محرومیت زدایی در روستاها با عمران و آبادانی های انجام شده محقق گردد که تداوم این رویکرد در دولت دوازدهم می تواند به توسعه بیشتر و پر شتاب تر در روستاها بیانجامد.
کارشناسان و صاحبنظران در این زمینه معتقدند که دولت تدبیر و امید برای محرومیت‌ زدایی به دور از هیاهو و جنجال مسیر درست و پایدار را انتخاب کرد و از اقدام‌های هزینه‌زا پرهیز نمود چرا که راه توسعه پایدار بدون توجه به توانمندسازی محرومان ممکن نمی‌شود.
آنان بر این باورند که رفع مشکلات محرومان نیاز به برنامه‌ریزی در سایه همدلی همه نهادها دارد که در دولت یازدهم و بویژه دوازدهم به خوبی در حال اجراست تا در پایان این دولت شاهد رفع فقر و محرومیت‌زدایی از چهره جامعه باشیم.
در شهرستان تنکابن واقع در غرب مازندران نیز اقدامات بسیار ارزشمند و ماندگاری در زمینه های مختلف در روستاهای این منطقه به منظور کاهش محرومیت و افزایش رفاه نسبی صورت گرفته تا میزان رضایت و ماندگاری روستاییان بیش از پیش محقق گردد.
** اجرای طرح های بنیاد مسکن
با اجرای طرح های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تنکابن ، روند توسعه و آبادانی روستاهای این شهرستان از شتاب بیشتری برخوردار شده و این موضوع علاوه بر رضایتمندی روستاییان باعث کاهش روند مهاجرت به شهرها شده است.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان تنکابن در این زمینه به بیان برخی فعالیت های این نهاد در سال جاری اشاره کرد و گفت : امسال به 267 واحد روستایی تسهیلات 180 میلیون ریالی به ازای هر واحد مسکونی و همچنین تسهیلات 200 میلیون ریالی به تعداد 89 واحد جهت بهسازی مسکن روستاییان پرداخت شد.
محمد زرآبادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اعطای تسهیلات قرض الحسنه به تعداد 36 فقره به ازای هر واحد 40 میلیون ریال و کمک به 13 متقاضی تحت پوشش به مبلغ 280 میلیون ریال از دیگر اقدامات این نهاد است.
وی به تهیه طرح هادی روستاهای کشکو ، چلاسر، خشکرود ، سلیمان آباد ، چناربن ، گراکو ، خوبانرزگاه و آخوند محله اشاره کرد و افزود : در این هشت روستا نقشه برداری انجام شده و جهت انتخاب مشاور به بنیاد مسکن استان ارسال گردیده است.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تنکابن اضافه کرد : 72 پرونده جهت تغییر کاربری و الحاق به بافت به استان ارسال گردید که تاکنون با 68 پرونده تغییر کاربری موافقت شده است.
به گفته زرآبادی ، در راستای اجرای طرح هادی آسفالت روستای کوهسار به طول 530 متر و به عرض 4.5 متر با هزینه ای بالغ بر 770 میلیون ریال ، آسفالت روستای تمشکل به طول 700 متر و به عرض 7.70 متر به مبلغ یک میلیارد و 400 میلیون ریال و آسفالت روستای عزیز آباد به طول 480 متر و به عرض 10.5 متر به مبلغ 195 میلیون ریال انجام شده است.
وی اجرای دیوار سنگی روستای سلیمان محله به مبلغ 940 میلیون ریال ، اجرای جدول و کانیو روستای شهید آباد به مبلغ 400 میلیون ریال ، اجرای کانال آب سرپوشیده روستای توساکله با اعتباری بالغ بر 700 میلیون ریال ، اجرای سنگفرش روستای عسل محله به مبلغ یک میلیارد ریال و اجرای یادمان شهدای برسه با 90 درصد به مبلغ 12 میلیون ریال را از دیگر اقدامات در این زمینه برشمرد.
زرآبادی به پیشرفت فیزیکی واحد های مسکن شهری اشاره کرد و بیان داشت : پروژه 40 واحدی شهر شیرود با 75 درصد ، پروژه سرو با 95 درصد ، پروژه 8 واحدی روستای تالش محله با 60 درصد و پروژه 22 واحدی مازوبن علیا با 73 درصد در حال انجام است.
وی تأمین زمین برای متقاضیان فاقد مسکن، صدور اسناد اماکن روستایی و نوسازی و بهسازی منازل غیر مقاوم روستاها را از جمله وظایف قانونی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دانست و افزود : برای خانواده های دارای دو معلول زمینی به مساحت 500 متر در بخش خرم آباد تملک شده و از شهرداری برای ساخت 8 واحد پروانه ساخت اخذ گردیده است.
وی یادآور شد : برای هر واحد 18 الی 20 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 4 درصد و بازپرداخت 20 ساله در نظر گرفته شده و هم اکنون 12 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تاریخ 21 فروردین سال 1358 به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ایران به منظور تأمین مسکن محرومان ومتولی توسعه و عمران روستاهای کشور و ساخت واحدهای مسکونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی‌ایران تشکیل گردیده است.
تهیه و اجرای طرح‌های هادی، تأمین زمین برای متقاضیان فاقد مسکن، صدور اسناد اماکن روستایی و نوسازی و بهسازی منازل غیر مقاوم روستاها از جمله وظایف قانونی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که با جدیت در دست اقدام است.
** تحقق اقتصاد مقاومتی
مسئول بسیج سازندگی تنکابن پیرامون اقدامات صورت گرفته جهت محرومیت زدایی از روستاهای این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت : از سال 92 تاکنون مبلغ 8 میلیارد و 400 میلیون تومان تسهیلات برای حدود 700 نفر جهت اشتغالزایی در حوزه های صنایع تبدیلی ، صنایع دستی و صنایع غذایی پرداخت شده است.
یعقوب کرمی پور افزود : پرورش مرغ بومی ، دامداری سبک و سنگین ، پرورش ماهی ، تولید ترشی و مربا و قالیبافی از جمله طرح های استغالزا در روستاهاست.
وی با بیان اینکه برای 16 روستا با مشارکت مردم صندوق قرض الحسنه ویژه محرومیت زدایی و اشتغالزدایی ایجاد خواهد شد ، اظهار داشت : در دو سال گذشته احداث 36 مسکن ویژه محرومین هدف گذاری شد و از این تعداد تنها 13 مسکن باقی مانده که اکثر آنها در مناطق کوهستانی دور دست و صعب العبور قرار دارند.
کرمی پور گفت : در سال جاری نیز عملیات شناسایی جهت ساخت 45 مسکن محرومین در دستور کار قرار دارد و بزودی عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد.
وی در ادامه به احداث مخزن آب 40 هزار لیتری روستای یان دشت اشاره کرد و یادآورد شد : سال گذشته مخازن آب روستاهای مران ، سرن و درجان احداث گردید و در بحث لوله کشی آن نیز منتظر تخصیص اعتبار هستیم.
کرمی پور برگزاری کلاس های آموزشی و مشاوره در روستاها برای ایجاد اشتغال را از دیگر برنامه های محرومیت زدایی در شهرستان تنکابن برشمرد .
** ایجاد اشتغال پایدار
بخشدار مرکزی شهرستان تنکابن نیز در این باره گفت : مخزن آب آشامیدنی روستای محروم و کوهستانی لاکتراشان به همت شورای اسلامی و دهیاری با اعتباری بالغ بر 50 میلیون تومان انجام شد.
رضا آقاگلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مرمت و بهسازی راه روستایی کاوه ملک و مهاجرآباد اشاره کرد و افزود : برق رسانی به روستاهای کاوه ملک و پیاز پشته نیز در دست اقدام است.
وی اظهار داشت : گازرسانی به روستاهای محروم یوسف آباد ، شلندان و کتاله سرا نیز در دست اقدام است تا ساکنان آنها از این نعمت بهره مند شوند.
به گفته بخشدار مرکزی تنکابن ، بهسازی جاده جنگلی آغوزحال که راه دسترسی تعداد زیادی از روستاهای کوهستانی منطقه است انجام گرفت تا عبور و مرور وسائل نقلیه به راحتی صورت گیرد.
وی گفت: در برخی از روستاهای محروم با ایجاد خانه های بوم گردی تلاش شده تا با جذب گردشگر وضعیت معیشت آنها بهبود یابد و اشتغال پایدار صورت گیرد.
بخش مرکزی شهرستان تنکابن با 503 کیلومتر مربع مساحت ، دارای 127 روستای دارای کد می باشد و جمعیتی در حدود 32 هزار و 379 نفر دارد.
** افزایش امید به زندگی
فرماندار تنکابن نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : حجم مشکلات در روستاهای این شهرستان بالا است و تلاش داریم تا از طریق منابع مالی دولت از محل ارزش افزوده ، مشارکت های محلی و درآمد روستا آن را برطرف نماییم.
سید امیر حسینی جو با بیان اینکه دهیاری ها زیر مجموعه دولت هستند ، اظهار داشت : در یک ماه اخیر راه دسترسی پنج روستای شهرستان با بهره گیری از قیر رایگان و مشارکت محلی بهسازی و آسفالت گردید.
وی گفت : در 200 روستا نیز به صورت پراکنده اقدامات خوبی صورت گرفته که رضایتمندی روستاییان را به همراه داشته است.
به گفته حسینی جو ، برخی روستاها از درآمد بالایی برخوردار هستند و محرومیت زدایی با سرعت در حال انجام است اما برخی دیگر درآمد کمتری دارند که تلاش داریم با حمایت های دولت محرومیت زدایی را به انجام برسانیم.
وی یادآور شد : دولت با وجود مشکلات زیادی که در تامین منابع مالی دارد می کوشد تا با محرومیت زدایی ، امید به زندگی را در بین روستاییان افزایش دهد .
بر اساس سرشماری سال 95 شهرستان تنکابن 371 روستا و آبادی دارد که از این تعداد 243 روستا دارای سکنه ، 128 روستا خالی از سکنه ، 191 روستا بالای 20 خانوار و52 روستا پایین 20 خانوار می باشند.
شهرستان 165 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است. / ایرنا

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه